Väčšina amerických akciových indexov po premenlivom obchodovaní uzavrela nižšie

Akciový trh, NYSE, DJI, obchodovanie
Foto: SITA/AP Photo/Richard Drew

Väčšina amerických akciových indexov v piatok uzavrela nižšie po premenlivom obchodovaní, keďže obavy zo zhoršovania pandémie podkopávali silnejúci optimizmus súvisiaci s príchodom vakcíny proti koronavírusu.

Optimizmus v piatok podporilo vyjadrenie farmaceutických firiem Pfizer a BioNTech, že americkému regulačnému úradu predložia žiadosť o núdzové využitie ich vakcíny. Údaje pritom naznačujú, že ich vakcína by mohla mať 95-percentnú účinnosť pri prevencii stredne ťažkého až vážneho priebehu ochorenia COVID-19. Náladu však zároveň zhoršuje to, že vlády po celom svete opäť uplatňujú reštrikcie zamerané na spomalenie šírenia koronavírusu.

Strácali aj technologické firmy

Motorom veľkej časti piatkového výpredaja akcií boli technologické, finančné a priemyselné firmy. Napríklad technologická spoločnosť Apple klesla o 1,1 percenta. Oslabili aj akcie firiem podnikajúcich v oblasti turizmu. Spoločnosť Norwegian Cruise Line prevádzkujúca výletné lode zlacnela o 4,9 percenta a jej konkurent Carnival Corporation oslabil o 4,5 percenta.

Index S&P 500 si odpísal 0,7 percenta a uzavrel na úrovni 3 557,54 bodu. Priemyselný index Dow Jones si pohoršil tiež o 0,7 percenta, a to na 29 263,48 bodu. Technologický Nasdaq prišiel o úvodné zisky a nakoniec klesol o 0,4 percenta na 11 854,97 bodu. Akciám malých firiem sa však darilo lepšie ako zvyšku trhu a index menších spoločností Russell 2000 stúpol o 0,1 percenta na 1 785,34 bodu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AppleBioNTechPfizer