Väčšina amerických akciových indexov uzavrela nižšie, dôvodom boli výpredaje v závere obchodovania

Graf, burzy, akcie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Väčšina amerických akciových indexov v pondelok uzavrela nižšie pre výpredaj v závere obchodovania, hoci počas väčšej časti dňa sa trh nachádzal na vysokej úrovni.

Trhu najprv prospelo to, že obchodníkov upokojila správa, že prezident USA Joe Biden na ďalšie funkčné obdobie nominuje Jeroma Powella na post šéfa amerického Federálneho rezervného systému (Fed).

Sila menovej stability aj naďalej

„Odobrenie Powella je znakom, že Biden nemení kurz menovej politiky a Fed stabilne smeruje k normalizácii,“ povedal Brad McMillan zo spoločnosti Commonwealth Financial Network. „Celkovo bude Fed naďalej silou menovej stability,“ dodal.

Trh však poškodil výpredaj počas neskorého popoludnia po tom, ako sa zvýšili výnosy z amerických vládnych dlhopisov. Vyššie výnosy zo štátnych cenných papierov totiž spôsobujú, že drahšie akcie, napríklad akcie technologických firiem, sa stávajú menej atraktívne.

Ázijská burza sa vyvíjala zmiešane

Priemyselný index Dow Jones síce stúpol o necelých 0,1 percenta na 35 619,25 bodu, ale index S&P 500 klesol o 0,3 percenta na 4 682,94 bodu. Pohoršil si aj technologický Nasdaq, a to o 1,3 percenta na 15 854,76 bodu, a index menších firiem Russell 2000 stratil 0,5 percenta a uzavrel na úrovni 2 331,35 bodu.

Vývoj na ázijských akciových trhoch bol v utorok zmiešaný. Hongkonský index Hang Seng klesol o 1,1 percenta, ale index čínskej burzy Shanghai Composite stúpol o 0,2 percenta. Na japonskej burze sa pre sviatok neobchodovalo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jerome PowellJoe Biden
Firmy a inštitúcie FED Americká centrálna banka