Väčšina mužov pociťuje tlak na finančné zabezpečenie rodiny, doménou žien je rodičovská dovolenka

Muž, žena, peniaze, hádka
Foto: ilustračné, Getty images

Šesť z desiatich mužov priznáva tlak pre potrebu finančne zabezpečiť rodinu. Viac ako polovica mužov je presvedčená, že práve žena by sa mala zaujímať o domácnosť a deti viac, než o kariéru.

Dvaja z piatich ľudí pritom súhlasia, že pre potreby rodiny je vhodnejšie, aby obetovala kariéru práve ona.

Ženy sú v práci znevýhodnené

Rovnaký počet Slovákov a Sloveniek je presvedčených, že byť s dieťaťom na OČR by mala matka, čo v praxi spôsobuje častejšie výpadky žien z pracovného procesu.

Tento stereotyp následne ženy znevýhodňuje v práci pred ich mužskými kolegami. Vyplýva to z prieskumu 2muse pre 365.bank.

Doménou žien je stále aj rodičovská dovolenka. Až 8 z 10 Slovákov a Sloveniek sa pritom zhoduje na tom, že je dobré, že sa tento stereotyp mení a vnímanie mužov na rodičovskej dovolenke sa zlepšuje.

„Práve počas rodičovskej dovolenky prichádza rodina o značnú časť príjmov. Finančné zabezpečenie a väčšina výdavkov je pritom v drvivej väčšine prípadov na mužovi. Až 7 z 10 žien pritom očakáva, že sa životný štandard rodiny počas tohto obdobia nezmení, čo môže vytvárať ešte väčší tlak na mužov,“ hovorí PR manažérka 365.bank Valko Gáliková.

Finančná rezerva pomôže

Vhodným riešením je preto podľa nej vytvoriť si pred príchodom dieťaťa, teda v čase, keď sú obaja partneri ekonomicky aktívni, finančnú rezervu.

Online prieskum uskutočnila agentúra 2muse pre 365.bank na reprezentatívnej vzorke 605 respondentov vo veku od 18 do 75 rokov v čase od 7. do 10. júna 2022.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Linda Valko Gáliková
Firmy a inštitúcie 365 bank