Väčšina Slovákov nevychádza s mesačnými výdavkami

peňaženka, dlhy, exekúcia
Foto: ilustračné, Getty Images

Vyše polovica slovenských domácností má problém vyjsť s bežnými mesačnými výdavkami. Vyplynulo to z prieskumu agentúry 2muse pre Poštovú banku na vzorke 1 454 respondentov. Veľké ťažkosti platiť ich reportuje takmer každá desiata slovenská domácnosť.

Na Slovensku nie je veľa ľudí, ktorí majú dve zamestnania. „Ponuka pracovať na skrátený úväzok nie je u nás taká široká,“ konštatuje analytička Poštovej banky Lucia Dovalová. Pätina pracujúcich, každý desiaty dôchodca a každý ôsmy rodič starajúci sa o dieťa do troch rokov, však v prieskume Poštovej banky uviedli, že musia mať ešte jednu prácu.

Druhé zamestnanie ako hobby

Približne 5 % z tých, ktorí pracujú, sa vyjadrilo, že im zárobok z hlavného zamestnania nestačí. Ich vedľajší príjem predstavuje najčastejšie do 400 eur. Podobný objem peňazí zarobia aj tí, pre ktorých je druhé zamestnanie hobby a nie nutnosť. „Ľudí, ktorí majú dve práce, u nás nájdeme vo všetkých príjmových skupinách. Najviac, teda 19 %, ich je medzi tými, ktorí majú z hlavného zamestnania zárobok vo výške od 801 do 1 000 eur,“ uvádza hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková. V príjmovej skupine do 400 eur sa snaží zarobiť si niečo navyše približne 12 % ľudí.

Nutnosť obzerať sa po ďalšom príjme však pociťujú aj starší ľudia. „K penzii si privyrába približne každý desiaty dôchodca. Rodinný rozpočet tak dokážu navýšiť najčastejšie o sumu do 165 eur. O rovnakú čiastku si vedia prilepšiť aj ľudia na materskej či rodičovskej dovolenke. Popri starostlivosti o dieťa pracuje 8 % z nich,“ hovorí Žáčková.

Podľa údajov Eurostatu napriek tomu Slovensko je v počte ľudí s dvoma zamestnaniami na chvoste krajín EÚ. Za Slovenskom je už len Chorvátsko a Bulharsko. Iba približne pätina ekonomicky aktívnych Slovákov má okrem hlavného príjmu zo zamestnania či od štátu aj ďalší príjem. Celkovo ide o približne 30 tisíc Slovákov. V skupine ekonomicky neaktívnych Slovákov, kde sa radia deti, študenti a dôchodcovia, si privyrába každý desiaty z nich.

Severania majú častejšie dve práce

Najviac ľudí, ktorí majú okrem hlavného aj vedľajší príjem, nájdeme na severe, hlavne vo Švédsku, v Dánsku, ale aj v Holandsku. Kým Európsky priemer ľudí s dvoma zamestnaniami prestavuje 3 %, v týchto krajinách dosahuje až do 7 %. Na Islande dokonca prekračuje 10-percentnú hranicu.

V severských krajinách, ale aj v Holandsku, majú druhé zamestnanie popri tom hlavnom vo väčšej miere ako u nás. Dôvodom je podľa Dovalovej vyššia ponuka práce na kratší úväzok na tamojšom pracovnom trhu. Práca na kratší pracovný úväzok je typickejšia pre „vyspelejšie západné“ krajiny únie.

Najmä ženy využívajú túto možnosť, čím im ostáva viac času na starostlivosť o deti a rodinu, na seba alebo svoje záľuby, prípadne aj na druhé zamestnanie. „Holandsko je lídrom v rebríčku práce na kratší úväzok, kde takto pracuje až 76 % žien. Tam je totižto častejšia kombinácia dvoch zamestnaní na kratší úväzok,“ uzavrela Dovalová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia DovalováLýdia Žáčková
Firmy a inštitúcie Poštová banka