Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf obchodovanie Wall Street
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Richard Drew
10. 09. 2019 11:37 AktualitySlovensko od voFinanciach.skSITA

Väčšina úspor Slovákov ide na bankové účty, hoci tie nezarábajú


Aj keď v posledných rokoch úspory v bankách pre takmer nulové úrokové sadzby nezarábajú, väčšina úspor plynie práve na bankové účty. Ako povedal generálny riaditeľ Across Private Investments Maroš Ďurik, Slováci sú stále konzervatívni, čo ich oberá o zhodnotenie prostriedkov. „Väčšina úspor Slovákov sa v súčasnosti znehodnocuje, keďže na bankovom účte nedokážu zarobiť ani na infláciu. Jedinou cestou ako svoje úspory ochrániť pred každodenným znehodnocovaním, je priviesť väčšiu časť obyvateľov k pravidelnému investovaniu,“ komentoval pre agentúru SITA finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Za prvých šesť mesiacov tohto roka vzrástli úspory Slovákov v bankách podľa Ďurika o 1,3 mld. eur na 36,7 mld. eur. Najviac sa zvýšili peňažné prostriedky na bežných účtoch, a to o 1,2 mld. eur, čím sa ich podiel na úsporách Slovákov v bankách zvýšil na 50 %. V priemere zhodnotili Slováci za prvý polrok svoje vklady v bankách podľa Ďurika o 0,12 % pred zdanením. Reálne zhodnotenie vkladov, po zohľadnení inflácie na úrovni 2,5 % za prvých šesť mesiacov, dosiahlo takmer mínus 2,4 %. „Úročenie termínovaných vkladov nepresahuje 1,8 % ročne, aj to len pri sume vkladu nad 10 tis. eur a trvaní vkladu päť rokov,“ doplnil Búlik.

Podielové fondy rastú

Hodnota majetku v podielových fondoch vzrástla ku koncu júna na 8,4 mld. eur. Za prvý polrok podľa Ďurika zarobili Slováci v podielových fondoch v priemere 5,1 %. „Po vlaňajších mínus 3,5 % ide o slušný nárast,“ povedal Ďurik. Výsledné zhodnotenie však mohlo byť podľa neho vyššie, keby boli investície Slovákov rozložené lepšie a v správnych fondoch. Najobľúbenejšími podielovými fondmi Slovákov sú totiž zmiešané fondy, ktoré za prvý polrok dosiahli slabé výsledky.

Na základe vyše storočia vývoja finančných trhov a vývoja akcií podľa Búlika jednoznačne platí, že dlhodobo sú investície do akcií ziskové. „Samozrejme, aj v tejto oblasti existujú poklesy a rasty akciových titulov, avšak tie sa dajú limitovať pravidelným investovaním. Vtedy sa nákupná cena priemeruje a aj prípadný pokles vie byť vyvážený nasledujúcim rastom,“ povedal Búlik. Výnos pri akciových podielových fondoch v priemere dlhodobo presahuje podľa Búlika 7 až 10 % ročne, pri dlhopisových fondoch sa pohybuje okolo 1 až 4 %.

Nízke úspory sú rizikom

Slováci od konca 90. rokov do roku 2015 akoby podľa Búlika zabudli sporiť a miera úspor klesla z 12 % príjmu o celú tretinu na 8 %. Odvtedy však úspory výrazne rastú, napríklad v rokoch 2016 až 2018 narástli o 10,7 % oproti 2,6-percentnému rastu v EÚ. Priemerná hodnota úspory na hlavu je v súčasnosti podľa Búlika 13 300 eur a pri súčasnom tempe rastu by v roku 2022 mohla dosiahnuť úroveň 18 tisíc eur. „Nízka výška finančného majetku Slovákov vytvára riziká napríklad v prípade recesie alebo prasknutia realitnej bubliny,“ uviedol Ďurik.

Čo sa týka úverovania Slovákov, tak tempo zadlžovania sa podľa Ďurika spomalilo. Celkový objem úverov Slovákov v bankách dosiahol ku koncu júna 37,1 mld. eur. Po dlhých rokoch podľa Búlika kleslo tempo zadlžovania prvýkrát v decembri 2018 a odvtedy prakticky každý mesiac je nižšie tempo rastu úverov ako v predchádzajúcom roku. V posledných rokoch sa priemer rastu držal nad 12 percentami, tento rok však tempo kleslo na približne 10 %. Avšak Slováci sa stále podľa Búlika zadlžujú najrýchlejšie v eurozóne.

K téme

Zdediť môžeme nielen majetok, ale aj dlhy Investori sa zameriavajú aj na striebornú ekonomiku

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X