Valorizácia a minimálny dôchodok? Sociálna poisťovňa upozorňuje, že vám vyplatí len tú výhodnejšiu penziu

Dôchodok, dôchodky, dôchodca, penzia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Valorizácia dôchodkových dávok, ktoré sa v januári tohto roka zvyšujú o 11,8 percenta, sa minimálnych dôchodkov priamo netýka. Sociálna poisťovňa totiž vždy vypláca dôchodcovi pre neho výhodnejší dôchodok.

Poisťovňa však pri každoročnej valorizácii nezvyšuje minimálny dôchodok, ktorý penzista poberá, ale pôvodný dôchodok, ktorý dôchodcovi zvýšila na úroveň minimálneho už pri jeho priznávaní. V tlačovej správe na to upozornil hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Priznaný dôchodok

Sociálna poisťovňa dôchodcovi o 11,8 percenta zvyšuje sumu pôvodne priznaného dôchodku a ak je tento dôchodok stále nižší, ako minimálny dôchodok, dôchodcovi naďalej vypláca minimálny dôchodok. Ten totiž pre neho naďalej zostáva finančne výhodnejší.

Ak je, naopak, po valorizácii dôchodku jeho suma vyššia ako výška minimálneho dôchodku platná od 1. januára 2023, nárok na minimálny dôchodok zaniká a Sociálna poisťovňa dôchodcovi vypláca jeho valorizovaný dôchodok.

Minimálny dôchodok

Samotná suma minimálneho dôchodku, ktorá je podľa zákona odstupňovaná v závislosti od dosiahnutého kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia, sa od 1. januára 2023 nemení.

Pri najmenej 30 rokoch kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia predstavuje výška minimálneho dôchodku 334,30 eura a pri 40 rokoch je to 378,50 eura. Za 45 rokov kvalifikovaného obdobia je minimálny dôchodok vo výške 410 eur a pri 50 rokoch ju zákon stanovuje na 441,50 eura.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Kontúr
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa