Verejný dlh USA prvýkrát v histórii prekročil hranicu 22 biliónov dolárov

Wall Street, obchodovanie, investovanie, burza
Foto: SITA/AP Photo/Mary Altaffer

Rast verejného dlhu krajiny sa zrýchlil po redukcii daní v decembri 2017 a vlaňajšom zvýšení výdavkov na domáce a vojenské programy.

Verejný dlh USA prekročil novú hranicu a prvýkrát v histórii sa dostal nad úroveň 22 bil. USD. Z údajov amerického ministerstva financií vyplýva, že celkový verejný dlh krajiny je vo výške 22,01 bil. USD. Keď sa 20. januára 2017 Donald Trump ujal funkcie prezidenta, verejný dlh USA bol v objeme 19,95 bil. USD.

Rast amerického verejného dlhu sa zrýchlil po tom, ako Trump v decembri 2017 presadil redukciu daní a Kongres vlani rozhodol o zvýšení výdavkov na domáce a vojenské programy. Rozpočtový úrad amerického Kongresu (CBO) prognózuje, že deficit verejných financií USA v tomto roku stúpne o 15,1 percenta na 897 mld. USD.

Napriek rastúcej úrovni federálneho dlhu si mnohí ekonómovia myslia, že riziká zostávajú malé a poukazujú na terajšie úrokové sadzby, ktoré zostávajú na nízkej úrovni. Niektorí rozpočtoví experti však upozorňujú, že neustále rastúci federálny dlh predstavuje pre vládu významné riziko, pretože by to mohlo sťažiť reakciu na finančnú krízu prostredníctvom redukcie daní alebo zvýšenia výdavkov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom