Viac ako 80 percent Slovákov podporuje jednotnú menu euro, z niektorých vecí však majú obavy

Money euro
Foto: ilustračné Financer.com

Osem z desiatich Slovákov podporuje európsku hospodársku a menovú úniu s jednotnou menou euro. Ako ďalej vyplýva z najnovšieho prieskumu „Štandardný Eurobarometer – jar 2021“, vo výrazne lepšom svetle vidíme aj stav národných hospodárstiev.

Slovenskí občania sa na úrovni únie najviac obávajú o stav verejného financovania v členských krajinách, migráciu, zdravie a hospodársku situáciu. Na vnútroštátnej úrovni je hlavnou témou rast cien a inflácia, zdravie a hospodárska situácia krajiny.

Celkovo sa pritom euro od zimy 2020 – 2021 teší v eurozóne stabilnej podpore, ktorá je so 79 % najvyššia od roku 2004. S týmto názorom súhlasí historicky najvyšší podiel respondentov z celej únie, 70 %.

Čo sa týka postojov Európanov k samotnej únii, zotrvali na celkovo stabilných pozitívnych úrovniach. Na budúcnosť únie nazeráme najoptimistickejšie od roku 2009 a dôvera v ňu zostáva na najvyššej úrovni od roku 2008. Podľa prieskumu je 60 % slovenských respondentov optimistických ohľadne budúcnosti únie, 57 % Slovákov jej zároveň dôveruje pri manažovaní koronakrízy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EU Európska únia