Vyššie materské pre vojačky i policajtky bude realitou, novela dostala zelenú aj v parlamente

182863227_4391472874216234_6815605651281828363_n.jpg
Cieľom zvýšenia materského má byť zlepšenie sociálnej situácie a zabezpečenie príjmu na úhradu zvýšených nákladov na dieťa poberateľa dávky v čase, keď mu nie je umožnené z dôvodu tehotenstva alebo trvalej starostlivosti o novonarodené dieťa vykonávať štátnu službu. Foto: www.facebook.com
  • aktualizované 13. mája, 12:10

Výška materského poberaného policajtkou, policajtom, profesionálnou vojačkou alebo profesionálnym vojakom sa zvýši z doteraz ustanovených 70 percent čistého denného služobného platu na 100 percent čistého denného služobného platu.

Vyplýva to z novely zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, ktorú vo štvrtok 13. mája 132 hlasmi schválil parlament. Pôvodne koaliční poslanci Vladimíra Marcinková (Za ľudí), Juraj Krúpa (OĽaNO) a Petra Krištúfková (Sme rodina) navrhovali zvýšenie materského na 75 percent čistého denného služobného platu.

Vyššie náklady ministerstva

Rezort vnútra, ktorý návrh predkladal na vládu sa však stotožnil s pripomienkami Konfederácie odborových zväzov SR a Kancelárie verejného ochrancu práv, ktorí navrhované zvýšenie považovali za nedostatočné.

„Zvýšenie materského bude kryté z prostriedkov osobitných účtov. Zvýšené náklady za všetky zložky po úprave materského na 100 percent čistého platu budú predstavovať sumu cca 87 665 eur mesačne,“ skonštatovalo ministerstvo vnútra.

Cieľom je zlepšiť sociálnu situáciu

Tieto náklady sú však podľa rezortu len orientačné a boli vypočítané podľa údajov o poberateľoch materského z osobitných účtov za mesiac apríl 2021. Novela má nadobudnúť účinnosť od 1. júla.

Účelom novely je podľa predkladateľov zlepšenie sociálnej situácie a zabezpečenie príjmu na úhradu zvýšených nákladov na dieťa poberateľa dávky v čase, keď mu nie je umožnené z dôvodu tehotenstva alebo trvalej starostlivosti o novonarodené dieťa vykonávať štátnu službu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj KrúpaPeter KrištúfekVladimíra Marcinková
Firmy a inštitúcie Kancelária verejného ochrancu právKonfederácia odborových zväzovMV Ministerstvo vnútra SRVláda SR