Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze, euro, mince
Ilustračné foto. pixabay.com
23. 11. 2016 9:57 Aktuality od voFinanciach.skSITA

Vláda odsúhlasila dohodu na financovanie bánk v krízovej situácii

Úverový mechanizmus bude slúžiť pre potreby riešenia krízovej situácie úverovej inštitúcie so sídlom na území Slovenska.

Vláda na svojom stredajšom rokovaní schválila dohodu o úverovom mechanizme medzi SR a Jednotnou radou pre riešenie krízových situácií. Jej cieľom je zabezpečenie podpisu dohody o preklenovacom financovaní vo forme úverovej linky, resp. dohody o úverovom mechanizme. Úverový mechanizmus bude slúžiť pre potreby riešenia krízovej situácie úverovej inštitúcie so sídlom na území Slovenska.
Záväzok členských krajín
Ide o doplnenie procesu riešenia krízových situácií na finančnom trhu. Prihliada sa pritom na potrebu zabezpečenia možnosti poskytnutia premosťovacieho financovania pre slovenské úverové inštitúcie v prípade riešenia ich krízovej situácie, ak prostriedky Jednotného fondu pre riešenie krízových situácií nebudú pre jej riešenie postačujúce. Členské štáty sa totiž zaviazali vytvoriť dočasný premosťovací systém financovania Jednotného fondu pre riešenie krízových situácií.
Stabilnejšia banková únia
Účelom uzavretia tejto dohody je podľa návrhu posilnenie dôveryhodnosti a stability druhého piliera bankovej únie a tým aj slovenského bankového sektora. Nakoľko Jednotný fond pre riešenie krízových situácií dosiahne podľa Ministerstva financií SR plnú kapacitu 55 mld. eur až v roku 2024, je potrebné zabezpečiť dočasné financovanie riešenia krízových situácií zo strany členských štátov. Ich poskytnutie bude limitované podľa návrhu len na prípady vyžiadania zo strany Jednotnej rady pre riešenie krízových situácií a len pre potreby riešenia krízovej situácie slovenskej úverovej inštitúcie.

Počiatočný záväzok vo výške 110 mil. eur sa bude v čase znižovať úmerne k výške príspevkov slovenských bánk do Jednotného fondu pre riešenie krízových situácií. Na financovanie preklenovacieho obdobia budú poskytnuté finančné prostriedky zo štátnych finančných aktív.

K téme

Mladým by sa mala po novom štátna podpora na hypotéky odrátať z daní Hypotekárne záložné listy zrejme nahradia kryté dlhopisy

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X