Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Poistenie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto. pixabay.com
16. 01. 2019 11:11 Aktuality od voFinanciach.skSITA

Vlaňajšok bol pre poisťovne kľúčový vzhľadom na zavedenie odvodu a dane

Napriek tomu priniesol vlaňajšok podľa Coface aj jedno pozitívum, a to konkrétne pre poistenie pohľadávok.

Rok 2018 bol pre slovenské poisťovníctvo podľa spoločnosti Coface, ktorá pôsobí v oblasti úverového poistenia a riadenia rizík, kľúčový. „Poisťovne pocítili plný dopad aplikácie osempercentného odvodu na neživotné poistenie, pričom následne, v snahe zosúladiť legislatívu s ostatnými krajinami EÚ, slovenská vláda pripravila zavedenie osempercentnej dane z poistenia. Táto daň, rovnako ako predtým odvod, postihuje zodpovedných a starostlivých klientov, ktorí si chránia majetok pred škodami,“ zhodnotil rok 2018 country manažér Coface Juraj Janči.

Počet konkurzných konaní klesol

Napriek tomu, ako dodáva, priniesol vlaňajšok aj jedno pozitívum, a to konkrétne pre poistenie pohľadávok. „Za rok 2018 máme na Slovensku historicky najnižší počet konkurzných konaní. Obdobne rekordne klesli aj v Českej republike. V rámci širšieho sektora tento optimistický vývoj trochu vyvážil rastúci trend konkurzných konaní v susednom Poľsku a na Balkáne,“ uviedol Janči.

Pozitívum vidí Juraj Janči aj v čoraz obozretnejšom správaní firiem. „Všeobecne vzrástlo povedomie firiem na Slovensku o ochrane pred neplatičmi. Firmy sa začínajú zaujímať o to ako sa zabezpečiť pred neplatením ich partnerov,“ konštatuje Janči. Vzhľadom na to, že Slovensko zažíva momentálne makroekonomický boom, je tento záujem znížený, objektívne podľa neho nie je priveľa problematických obchodných vzťahov.

Očakáva sa zvrat

Rok 2019 by však mal priniesť zvrat. „Ťažko spoľahlivo predikovať makroekonomický vývoj do budúcna, ale už sa objavujú prvé náznaky, že dobré časy sú za nami. Z tých hlavných sú to najmä pokračujúce obchodné vojny medzi USA a Čínou, USA a EÚ, a tiež EÚ a Ruskom. Tieto, spolu s vnútornými problémami v Číne, majú za následok útlm v priemyselnej produkcii našich primárnych odberateľov ako Nemecko či Rakúsko,“ upozorňuje Janči. Takýto vývoj možno očakávať aj v Českej republike, ktorá je najväčším obchodným partnerom Slovenska.

Odporúčané články

Podvodníci sa snažia špekulovať aj v rámci cestovného poistenia NBS naďalej vníma štruktúru kapitálu poisťovní ako riziko pre stabilitu

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Štart Sagana, Vivianiho a Kruijswijka v Holandsku bol ohrozený, ich lietadlo muselo núdzovo pristáť Miera nezamestnanosti zostala pod hranicou päť percent, podľa Richtera nenastáva kríza Aktualizované: Pellegrini údajne plánuje odísť zo Smeru, na kandidátke nechce Fica, Gašpara ani Blahu Beňová pochybuje o kontaktoch Mariana K. na politikov, progresívcov komunikácia z Threemy neprekvapila Smer-SD sa po vražde Kuciaka neuchádzal o podporu kotlebovcov, pracoval len s dvomi variantmi

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X