Vstup Chorvátska do eurozóny by spríjemnil pobyt dovolenkárom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Trogir Chorvátsko
Trogir, Chorvátsko. Zdroj: Pixabay.com.

Chorvátsko sa radí medzi najvyhľadávanejšie krajiny, kde Slováci míňajú najčastejšie.

Vstup Chorvátska do eurozóny by dovolenkárom ešte viac spríjemnil ich pobyt v krajine. Zo štatistík Eurostatu totiž vyplýva, že Chorvátsko navštevujú v lete najčastejšie Nemci, Slovinci a Rakúšania. Teda turisti zvyknutí platiť spoločnou európskou menou. Chorvátsko je zároveň druhou najpopulárnejšou krajinou pre slovenských dovolenkárov, hneď po Česku.

Slováci a míňanie v Chorvátsku

Slováci najčastejšie z prímorských krajín platia v Chorvátsku. Dokazujú to aj dáta Poštovej banky. „Klienti banky si vlani od júna do septembra vybrali z bankomatu alebo zaplatili kartou sumu prevyšujúcu milión eur. Z toho väčšinu, takmer 790 tisíc, zaplatili dovolenkári kartou, zvyšok vyberali ako hotovosť z bankomatu,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

ČSOB uviedla, že Chorvátsko sa v ich štatistikách radí medzi top tri krajiny, v ktorých Slováci využívajú svoje platobné karty najčastejšie, hneď po Česku a Rakúsku. „Spomedzi celkového objemu platieb, ktoré vlani v lete realizovali za hranicami klienti ČSOB, zostalo necelých 14 % práve v Chorvátsku. Jednoducho povedané, nechali tam zhruba každé siedme dovolenkové euro. Na túto krajinu pripadal aj zhruba každý desiaty zahraničný výber hotovosti z bankomatu, v priemernej výške 148 eur,“ skonštatovala hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Hotovosť je lepšie vyberať priamo v dovolenkovej destinácii. Výmenný kurz, ktorý banka používa na prepočet kartových transakcií v inej mene ako eurách, je výhodnejší ako výmenný kurz pri nákupe valút v hotovosti pri prepážke banky. Najlepšie je vybrať si peniaze na jedenkrát a neplatiť opakované poplatky. Podľa dát Poštovej banky si zamieňajú ľudia pred dovolenkou v priemere 200 eur. Najčastejšie ide o zámenu eur za chorvátske kuny.

Chorvátsko musí splniť podmienky

Ak sa Chorvátsku podarí splniť všetky potrebné podmienky, bude dodržiavať konvergenčné kritériá a zrealizuje nevyhnutné reformy, od roku 2023 by tak bola dovolenka v tejto krajine pre našincov opäť o niečo jednoduchšia. Výmena kuny za euro by Slovákov podľa Jamborovej jednoznačne odbremenila od potreby prepočítavania či vyhľadávania zmenární s najvýhodnejším kurzom pre turistov. Prijatie eura podporuje podľa prieskumu chorvátskej centrálnej banky 52 % miestnych, zatiaľ čo 40 % je proti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie ČSOB Československá obchodná bankaPoštová banka