VÚB banke klesol šesťmesačný zisk o takmer 33 mil. eur

|
Ilustračné foto| VÚB|

VÚB banka si v prvom polroku v rámci hospodárenia medziročne výrazne pohoršila. Kým ku koncu júna minulého roka bola banka v pluse 56,03 mil. eur, tak ku koncu júna tohto roka to bola suma 23,05 mil. eur. Ide teda o medziročné zníženie zisku o 58,9 %. Čisté úrokové výnosy sa znížili o 17,9 % na 140,6 mil. eur. Suma bankového odvodu sa medziročne viac ako zdvojnásobila a vyššia bola aj tvorba opravných položiek. Na druhej strane, banka zarobila medziročne viac na poplatkoch, keďže čisté výnosy z poplatkov a provízií sa zvýšili o 5,8 % na 63,2 mil. eur.

Konsolidovaný čistý zisk VÚB vrátane dcérskych spoločností bol v prvom polroku na úrovni 24 mil. eur. V rovnakom období vlaňajška to bola pritom ešte suma 57,3 mil. eur. „Zatiaľ čo VÚB zaznamenala z obchodného hľadiska pozitívne výsledky v prvej polovici roku 2020, finančná výkonnosť sa v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka výrazne zhoršila, najmä v dôsledku zdvojnásobenia bankového odvodu a tvorby kolektívnych rezerv a opravných položiek, ktoré majú negatívny vplyv na kvalitu aktív aj v dôsledku súčasnej krízy,“ povedal generálny riaditeľ VÚB banky Alexander Resch.

Úvery rástli

Na konci júna dosiahlo celkové čisté úverové portfólio sumu 14,7 mld. eur pri medziročnom náraste o 4 %. Celkové vklady predstavovali 12,2 mld. eur. V porovnaní s júnom minulého roka je to zvýšenie o 4,8 %.

„VÚB banka od začiatku veľmi aktívne pomáha s prekonaním krízy a so zmierňovaním jej dopadov na krajinu. Pokračujeme v procese prijímania odkladu splátok a naďalej poskytujeme dôležité finančné prostriedky našim klientom a firmám. Spracovali sme už tisíce žiadostí o odklad splátok, čo znamená, že toto opatrenie pre našich klientov znamenalo veľa,“ povedal Resch.

O spoločnosti

Všeobecná úverová banka vznikla 1. januára 1990 vyčlenením komerčných aktivít pre firemných klientov na území SR zo Štátnej banky československej ako štátny peňažný ústav. V roku 1992 sa pretransformovala na akciovú spoločnosť patriacu pod Fond národného majetku SR. Koncom roku 2001 získala väčšinový podiel vo VÚB talianska banková skupina IntesaBci, v súčasnosti Intesa Sanpaolo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander Resch
Firmy a inštitúcie VÚB Všeobecná úverová banka