Výbery z vkladných knižiek na doručiteľa sa nezavedú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Zmenáreň, peniaze, euro, bankovky
Ilustračné foto Slovenská sporiteľňa

Vkladné knižky na doručiteľa boli zrušené k 31. decembru 2003.

Novelu Občianskeho zákonníka, ktorá opätovne zavádzala možnosť výberu nasporených finančných prostriedkov z vkladných knižiek na doručiteľa, v stredu parlament zamietol. Poslanec za OĽaNO Igor Hraško v návrhu neúspešne presadzoval, aby sporitelia mali právo na výplatu zostatku zrušeného vkladu do 31. decembra 2016.

Ostalo ešte asi 25 mil. eur

„Hoci boli vkladné knižky na doručiteľa zrušené už k 31. decembru 2003, aj po desiatich rokoch, keď bolo sporiteľom umožnené vybrať si svoje nasporené finančné prostriedky, ostalo na vkladných knižkách na doručiteľa ešte približne 25 miliónov eur,“ argumentoval poslanec obyčajných ľudí. Množstvo neprevzatých a v súčasnosti už aj prepadnutých finančných prostriedkov, ktoré ostali na vkladných knižkách na doručiteľa aj po uplynutí zákonných lehôt, považuje Hraško za dôsledok niekoľkých faktorov. „Okrem nevedomosti občanov to mnohokrát bola aj nevedomosť, neodbornosť či neochota a laxný prístup finančných inštitúcií, bánk, v upozorňovaní svojich klientov na potrebu vybrať si finančné prostriedky zo svojich vkladných knižiek na doručiteľa. S odstupom času možno konštatovať, že ani jedno upozornenie v jednom denníku s celoštátnou pôsobnosťou nebolo postačujúce,“ konštatoval poslanec OĽaNO.

Informačná kampaň

Aby sa o možnosti vybratia finančných prostriedkov z vkladných knižiek na doručiteľa dozvedelo čo najviac občanov, Hraško navrhoval intenzívnejšiu informačnú kampaň. „Okrem printových médií s celoslovenskou pôsobnosťou sa informácia o možnosti vybratia si finančných prostriedkov z vkladných knižiek na doručiteľa mala objaviť aj v Rozhlase a televízii Slovenska,“ konštatoval.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia