Výkonnosť slovenskej ekonomiky poklesla, na konci roka ju mierne nahor potiahol export

Graf, ekonomika
Pokles dopyt zasiahol výrazne viaceré odvetvia. Foto: ilustračné, gettyimages.com

Hrubý domáci produkt (HDP) Slovenska v minulom roku klesol. Nominálny objem vytvoreného HDP bol vlani viac ako 91,1 miliardy eur. V bežných cenách bol jeho medziročný pokles 2,9 percenta.

V stálych cenách sa znížil o 5,2 percenta. Pre porovnanie, v čase finančnej krízy v roku 2009 bol pokles hlbší, a to o 5,5 percenta. Ekonomiku na sklonku roka potiahol podľa vyjadrení Štatistického úradu SR export a znižovanie prepadu vybraných odvetví.

Výrazný pokles hlási stavebníctvo

Odvetvia hospodárstva vyprodukovali v minulom roku hrubú pridanú hodnotu v objeme 81,5 miliardy eur, medziročne sa znížila o 5,4 percenta. Pokles vykázali všetky významné odvetvia. Stavebníctvo kleslo o viac ako 20 percent a výroba motorových vozidiel o 18 percent.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Pridaná hodnota v umení, zábave a rekreácii, ostatných činnostiach bola nižšia o 9,6 percenta, vo veľkoobchode, maloobchode, doprave a skladovaní, ubytovacích a stravovacích službách o 6,8 percenta, v informáciách a komunikácii o 5,3 percenta.

Koniec roka zachránil zahraničný dopyt

Z hľadiska výdavkových zložiek vykázali vlani všetky hlavné zložky mínusové hodnoty. Napriek rastu v druhej polovici roka zahraničný dopyt za celý rok klesol o 7,2 percenta. Domáci dopyt bol nižší o 6,4 percenta vplyvom poklesu tvorby hrubého kapitálu o 22,4 percenta. Z toho pokles tvorby hrubého fixného kapitálu bol o 11,9 percenta. Celková spotreba sa znížila o 1,4 percenta.

V samotnom štvrtom kvartáli sa hrubý domáci produkt Slovenska medziročne znížil v stálych cenách o 2,7 percenta. Prvá vlna pandémie COVID-19 spôsobila podľa úradu historické prepady kľúčových ukazovateľov v druhom štvrťroku. Ekonomika sa však v závere roka dokázala naštartovať napriek druhej vlne pandémie a vykázala druhý najmiernejší pokles v rámci celého roka 2020. Rozhodujúci podiel na výsledku mal opäť rastúci zahraničný dopyt.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom