Vývoj slovenskej ekonomiky za tretí kvartál analytikov sklamal, za slabším rastom stojí niekoľko dôvodov

Peniaze, graf, pokles
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Vývoj slovenskej ekonomiky za tretí kvartál analytikov sklamal. Hrubý domáci produkt (HDP) medziročne vzrástol o 1,3 percent.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Rast HDP podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka výraznejšie zaostal za priemernými trhovými očakávaniami, ktoré boli na úrovni 3,5 percent, a aj konzervatívnym odhadom UniCredit Bank, ktorý bol 2,2 percent.

Ekonomika zaostáva 

Slabší rast ekonomiky už podľa Koršňáka predznačovali septembrové čísla priemyslu, zahraničného obchodu a čiastočne i stavebníctva. Najmä priemysel citeľne zasiahli problémy v globálnych subdodávateľských reťazcoch i rastúce ceny vstupov.

„Výpadok na strane priemyslu pravdepodobne len čiastočne kompenzovali silnejúce služby a domáca spotreba, ktoré si užívali z pohľadu pandémie na Slovensku voľnejšie leto,“ povedal Koršňák.

Slovenská ekonomika sa síce aj v treťom štvrťroku o niečo priblížila predpandemickým úrovniam, za maximami zo záveru roku 2019 však stále zaostávala o viac ako jedno percento.

Zimná vlna pandémie

„Môže za to svetová kríza dodávateľských reťazcov, najmä nedostatok čipov v automobilovom priemysle. Aj preto sa ešte slovenský HDP stále nepriblížil k svojmu predkrízovému maximu zo záveru roka 2019,“ pokračoval analytik VÚB banky Michal Lehuta.

Ekonomiku do budúcnosti okrem vysokej inflácie a problémov s dodávkami znovu podľa neho otestuje aj zimná vlna epidémie koronavírusu, ktorá obmedzuje dopyt i ponuku vo viacerých segmentoch služieb.

„Spolu s pomalým čerpaním eurofondov a rizikami pre zdroje z plánu obnovy znižujeme našu prognózu ekonomického rastu na tento rok na 3,3 percent a na budúci mierne zvyšujeme na 4,9 percent,“ dodal Lehuta.

Riziko pre budúci rok

Slovenská sporiteľňa na tento rok predpokladá ekonomický rast pod štyri percentá so zrýchlením počas budúceho roka, keď predpokladá výraznejšie poľavenie pandemickej situácie, ako aj problémov v dodávateľských sieťach.

UniCredit Bank zrevidovala svoj odhad tohtoročného rastu ekonomiky z 3,7 percent smerom k 3 až 3,1 percentám. Slabší rast ekonomiky v závere tohto roka technicky cez nižšiu porovnávaciu bázu zvýši podľa Koršňáka dynamiku rastu v budúcom roku.

Avšak očakávame, že nie v plnom rozsahu, keďže v úvode roka by priemysel ešte stále mohli brzdiť úzke hrdlá v subdodávateľských reťazcoch. Rizikom pre budúci rok naďalej ostáva aj priebeh pandémie, kde nateraz počítame s optimistickým predpokladom odznenia hlavnej vlny do konca tohto roka. Rast v budúcom roku tak jemne zdvíhame z úrovne štyroch percent na približne 4,3 percent,“ uzavrel Koršňák.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľubomír KoršňákMichal Lehuta
Firmy a inštitúcie Slovenská sporiteľňaUniCredit BankVÚB