Zamestnanci si za ťažkú prácu zaslúžia adekvátnu mzdu, europoslanci začali diskusiu o novej smernici

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
peniaze, mzda, plat, peňaženka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Výbor Európskeho parlamentu (EP) pre zamestnanosť a sociálne veci začal diskusiu o návrhu smernice o adekvátnych minimálnych mzdách v Európskej únii.

Návrh Európskej komisie vytvára rámec pre zlepšenie primeranosti minimálnych miezd, pričom sa snaží brať do úvahy a úplne rešpektovať špecifické črty jednotlivých národných systémov, autonómiu sociálnych partnerov a slobodu v oblasti pracovných zmlúv, uviedol EP na svojej webovej stránke.

Za ťažkú prácu chudoba

Smernica o adekvátnych minimálnych mzdách je podľa spravodajcu návrhu Dennisa Radtkeho, nemeckého europoslanca z frakcie Európska ľudová strana, najdôležitejším sociálnym projektom v tomto desaťročí a ide o reálny míľnik k sociálnejšej Európe. „Ak uspejeme, bude to znamenať naozajstnú zmenu podmienok pre ľudí s nízkymi príjmami v EÚ,“ uviedol počas štvrtkového rokovania výboru Radtke.

Spravodajkyňa návrhu Agnes Jongeriusová, holandská europoslankyňa z frakcie Progresívna aliancia socialistov a demokratov, vo výbore konštatovala, že minimálna mzda v jednotlivých členských štátoch by mala byť aspoň na úrovni 60 percent mediánového zárobku a zároveň aspoň na úrovni 50 percent priemernej mzdy.

Údaje podľa jej slov ukazujú, že by to minimálnu mzdu dokázalo posunúť nahor vo väčšine členských krajín EÚ. Označila za neprijateľné, že v Európe stále máme ľudí, ktorí ťažko pracujú, ale aj tak žijú v chudobe.

Sociálna nerovnosť sa prehlbuje

Poukázala pritom na to, že nízke zárobky majú pracovníci v skladoch supermarketov, opatrovatelia chorých, doručovatelia potravín a balíkov či opatrovatelia detí, ktorí udržali fungovanie spoločností počas pandémie. Sociálna nerovnosť sa pritom podľa jej slov v Európe zvyšuje a preto treba konať.

V diskusii tiež zaznelo, že minimálne mzdy by mali byť vyššie ako je príjem považovaný za hranicu chudoby v jednotlivých členských štátoch. Okrem toho by to mal byť nástroj, ktorý by riešil mzdový dumping a neférovú konkurenciu na jednotnom trhu Európskej únie, pokiaľ ide o cenu práce.

Návrh smernice EK je otvorený pre pozmeňujúce návrhy zo strany členov výboru EP pre zamestnanosť a sociálne veci. Po schválení pozmeňujúcich návrhov bude návrh slúžiť ako východisková pozícia EP v rokovaniach o smernici s Radou Európskej únie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Európska únia