Zamestnávatelia odmietli Matovičov budúcoročný rozpočet. Je nejasný, ignoruje pravidlá dlhovej brzdy a lavíruje na hrane zákona

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Igor Matovič
Minister financií Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Sociálni partneri majú k budúcoročnému návrhu rozpočtu verejnej správy viacero pripomienok. Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) vo viacerých oblastiach zásadne nesúhlasí s materiálom a žiada ho prepracovať.

Pomoc štátu v návrhu chýba

Deficit verejných financií Slovenska by mal v budúcom roku dosiahnuť 6,44 % HDP. Štátny rozpočet počíta s príjmami vo výške 26,7 mld. eur a výdavkami za 35,04 mld. eur. Hotovostný schodok tak má v ďalšom roku dosiahnuť 8,34 mld. eur.

Rozpočtový deficit v roku 2023 sa podľa AZZZ výrazne prehĺbi, nakoľko počíta s veľkými kompenzáciami vysokých cien energií. V návrhu sa však konkrétna podoba pomoci firmám, domácnostiam a obciam podľa nich neuvádza.

„Hotovostný schodok štátneho rozpočtu má v budúcom roku dosiahnuť 8,34 miliardy eur, čo je podľa nášho názoru veľmi vysoké číslo a je otázne, či je reálne očakávať naplnenie cieľa dosiahnuť v roku 2024 vyrovnaný rozpočet,“ uviedla v stanovisku k rozpočtu AZZZ.

Matovičove lavírovanie s provizóriom

Aj podľa Asociácie priemyselných zväzov a dopravy je plánovaný deficit štátneho rozpočtu pre rok 2023 privysoký. Ak je rozpočtovým cieľom na rok 2024 vyrovnaný rozpočet, je podľa nich prinajmenšom otázne, ako pri absencii konkrétnych konsolidačných opatrení a nedostatku časového priestoru bude v silách vlády tento cieľ naplniť.

Zároveň si myslia, že rezerva na kompenzačné opatrenia pre rast cien energií nemá jasnú štruktúru a je potrebné ju detailnejšie rozpísať. Tento názor zastáva aj Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ).

Podľa RÚZ je rozpočet na viacerých miestach neprehľadný pre lavírovanie s rozpočtovým provizóriom. V návrhu rozpočtu sa totiž pripúšťa aj možnosť rozpočtového provizória v roku 2023, čo by okrem iného znamenalo, že by nebolo možné financovať v plnom rozsahu transfery najmä pre verejné zdravotné poistenie, ZSSK a ŽSR.

Návrh je v rozpore so zákonom

Zároveň návrhu rozpočtu RÚZ vyčíta, že pätina verejných výdavkov je skrytá v rozpočte všeobecnej pokladničnej správy, teda v rukách ministra financií.

Republikovej únii taktiež prekáža, že návrh rozpočtu neobsahuje dodatočné úsporné opatrenia, ktoré by mohli problém vysokých deficitov v budúcnosti riešiť. Aj tentokrát vláda podľa názoru RÚZ zvolila stratégiu „z deficitu vyrastieme“.

Návrh rozpočtu je zároveň v rozpore so zákonom o limite výdavkov, schválenom v marci 2022. „Vláda nepristúpila na požiadavku strategického strednodobého rozpočtovania, ktorá má viesť k vyššej udržateľnosti verejných financií. Dlh pre vysoký deficit prudko vzrastie, ale kvôli silnejšiemu nominálnemu rastu HDP relatívny ukazovateľ poklesne. Vláda de facto ignoruje požiadavky zákona o dlhovej brzde,“ uviedla RÚZ.

Minister obchádza sociálnych partnerov

Spoločné odbory Slovenska len skonštatovali, že nevedia zaujať relevantné stanovisko, pretože rozpočet dostali neskoro a nestihli si ho naštudovať. Aj v minulosti sa totiž väčšinou stávalo, že vláda materiál schvaľovala na poslednú chvíľu.

V roku 2020 návrh rozpočtu dokonca neprešiel ani tripartitou, sociálni partneri nedostali možnosť o ňom rokovať. Sociálni partneri nie raz upozorňujú, že návrh rozpočtu verejnej správy im rezort financií odovzdáva v časovej tiesni, čo znemožňuje reálne, podrobné a odborné posúdenie prezentovaných skutočností.

Podľa zákona o rozpočtových pravidlách musí ministerstvo financií návrh rozpočtu predložiť parlamentu do 15. októbra.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie AZZZ SR Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR