Záručná banka dividendy zrejme nevyplatí, predstavenstvo odporúča zisk odložiť

peniaze, slovenská zástava
Ministerstvo hospodárstva SR priznáva, že preverovanie predstavuje určité obmedzenie v oblasti zahraničných investícií, návrh zákona je však podľa neho koncipovaný tak, aby bola zaručená právna istota investorov, ako aj nediskriminačné zaobchádzanie. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Slovenská záručná a rozvojová banka si chce minuloročný zisk ponechať v spoločnosti. Banka dosiahla vlani čistý zisk 484-tisíc eur a pôvodne z neho plánovala vyplatiť dividendy v sume 400-tisíc eur. Predstavenstvo banky však na marcovom zasadnutí odporučilo dividendy nevyplácať.

A teda 90-percentná časť zisku by mala ostať na účte nerozdeleného zisku a 10 percent v zmysle zákona by malo ísť na doplnenie zákonného rezervného fondu. Takto upravený návrh dozorná rada prerokovala a odporučila predložiť na rokovanie valného zhromaždenia.

Pandémia ovplyvnila zámery banky

Banke v minulom roku klesla ziskovosť viac ako o pätinu. Ako vyplýva z účtovnej závierky, banka dosiahla vlani čistý zisk 484-tisíc eur pri medziročnom poklese o 22,7 percenta.

Pred tvorbou opravných položiek pritom evidovala ešte zisk takmer 4 milióny eur a tržby jej stúpli o 6 percent na 14,5 milióna eur. Banka vykázala naposledy celoročné stratové hospodárenie v roku 2012. Jej vtedajšia strata predstavovala 7,6 milióna eur.

Šírenie nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 malo vlani vplyv na zámery banky, nakoľko pandémia významne zasiahla podnikateľské aktivity jej klientov.

Štát je pripravený pomôcť

Vzhľadom na dostatočné financovanie formou vlastného kapitálu však podľa vyjadrení banky neexistuje negatívny vplyv na jej likviditu. V prípade potreby, štát, ako akcionár banky, je pripravený banke potrebnú likviditu doplniť, uviedla záručná banka.

Slovenskú záručnú a rozvojovú banku založilo Ministerstvo financií SR ako štátny peňažný ústav v roku 1991 a koncom októbra 2002 sa banka zmenila na akciovú spoločnosť. Jediným akcionárom je štát. Banka je zameraná najmä na rozvoj malého a stredného podnikania na Slovensku. Okrem toho podporuje aj mestá a obce alebo vlastníkov bytových domov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRSZRB Slovenská záručná a rozvojová banka