Záručná banka ku koncu septembra so ziskom cez 6 mil. eur

SZRB
Ilustračné foto. SZRB

Slovenská záručná a rozvojová banka dosiahla ku koncu septembra čistý zisk 6,1 mil. eur. Podľa zverejnených informácií je to medziročný pokles o 12,5 %. V prvom polroku pritom ešte evidovala medziročný viac ako 42-percentný nárast zisku. Banke ku koncu septembra klesli tak čisté úrokové výnosy, ako aj čisté výnosy z poplatkov a provízií. Celkové prevádzkové výnosy tak poklesli a zároveň banka evidovala zvýšené prevádzkové náklady.

Záručnej banke sa darilo v rámci celkového hospodárenia aj vlani. Za vlaňajšok dosiahla čistý zisk 6,88 mil. eur. V porovnaní s predošlým rokom ho takmer zdvojnásobila. Banka vykázala naposledy stratové hospodárenie v roku 2012. Jej vtedajšia strata predstavovala sumu 7,62 mil. eur. V rámci prevádzkového hospodárenia pritom evidovala vtedy zisk 11,75 mil. eur. Banka však pre vývoj na trhu nehnuteľností prehodnotila ocenenie a možnosti zabezpečenia. To malo vplyv na zvýšenú tvorbu opravných položiek a rezerv.

Slovenskú záručnú a rozvojovú banku založilo Ministerstvo financií SR ako štátny peňažný ústav v roku 1991 a koncom októbra 2002 sa banka zmenila na akciovú spoločnosť. Jediným akcionárom je štát. Banka je zameraná najmä na rozvoj malého a stredného podnikania na Slovensku. Okrem toho podporuje aj mestá a obce alebo vlastníkov bytových domov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SZRB Slovenská záručná a rozvojová banka