Záujem klientov o poistenie motocyklov je v posledných rokoch stabilný

Motorka
Foto: SITA/Dušan Hein

Sezóna pre motocyklistov sa už naplno rozbehla. Aj napriek skutočnosti, že koronavírus spomalil predaj motocyklov je pravdepodobné, že v letných mesiacoch predaj znova porastie. Záujem klientov o poistenie motocyklov je v posledných rokoch podľa riaditeľa pre neživotné poistenie vo FinGO.sk Štefana Fajnora stabilný.

„Môžeme potvrdiť, že Slováci pristupujú svedomito a zodpovedne k poisteniu svojich motoriek,“ povedala hovorkyňa poisťovne Union Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Motoriek pribúda

Motocyklov na Slovensku každým rokom pribúda, podľa policajných štatistík ich počet vzrástol za desať rokov až o 87 %. Dokazujú to aj štatistiky Uniqa poisťovne. Za posledný rok narástlo povinné zmluvné poistenie (PZP) pre motocykle o 20 % a v rovnakom objeme sa zvýšilo aj havarijné poistenie.

Na druhej strane poisťovňa Allianz, jedna z najväčších poisťovní na slovenskom trhu, neeviduje výrazný nárast poistenia motocyklov.

Havarijných poistiek je menej

Rovnako, ako je to pri PZP na autá, aj pri PZP na motorky poisťovne prinášajú podľa Fajnora rôzne pripoistenia, o ktoré majú klienti často záujem. „Čo sa týka havarijného poistenia, tam evidujeme oveľa nižšie percento poistených motocyklov,“ konštatuje Fajnor.

Pre rastúci potenciál v tomto segmente napríklad poisťovňa Allianz tento rok pristúpila k výraznejšiemu zníženiu sadzieb v havarijnom poistení. Aj napriek skutočnosti, že motocykle sú najviac využívané v jarných a letných mesiacoch, Union odporúča ich poistiť, keďže v havarijnom poistení spoločnosť kryje aj riziká, keď motorka nejazdí, napríklad krádež alebo živel.

Poistenie nepodceňujte

Odborníci radia nepodceňovať najmä PZP, ktoré musí mať zo zákona uzatvorené každé motorové vozidlo s priradeným evidenčným číslom, teda aj motocykel. Nemali by naň zabúdať ani ľudia, ktorí motorku využívajú len na rekreačné jazdenie.

„Ak by vodič nepoisteného vozidla zapríčinil dopravnú nehodu, následkom ktorej by niekto iný utrpel škody na zdraví či majetku, odškodnenie by musel zaplatiť z vlastného vrecka,“ upozorňuje Július Baláž z Uniqa poisťovne.

Jednorazové odškodnenia, najmä za škody na zdraví, sa často šplhajú k vysokým sumám, v niektorých prípadoch poisťovňa platí z PZP dlhé roky rentu za celoživotnú invaliditu. „Keďže z PZP sa hradia škody spôsobené inej osobe, vodič motocykla si môže k PZP uzatvoriť vlastné pripoistenie pre prípad smrti alebo trvalých následkov po havárii,“ dodal Baláž.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Beáta Dupaľová KsenzsighováŠtefan Fajnor
Firmy a inštitúcie Allianz Slovenská poisťovňaFinGO.skUnion poisťovňaUniqa