Záujem o prácu na skrátený úväzok rastie, slovenské firmy ich však využívajú iba minimálne

Využívanie flexibilných pracovných úväzkov vzrástlo vlani vo štvrtine firiem. Foto: ilustračné, ttps://www.gettyimages.com

Záujem o flexibilné úväzky medzi zamestnancami stúpa, ich ponuka však v minulom roku vzrástla iba u štvrtiny firiem. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu personálnej agentúry Grafton.

Záujem narastá

Slovensko je pritom v tejto oblasti dlhodobo pozadu oproti iným krajinám Európskej únie. Skrátené alebo čiastočné pracovné úväzky u nás využíva len výnimočne 38 % spoločností, menej často štvrtina firiem a približne jedna tretina túto formu zamestnávania nevyužíva vôbec.

„Záujem o skrátené úväzky zo strany zamestnancov je čoraz väčší, zamestnávatelia však na tieto ich potreby reagujú len pomaly. V priebehu roku 2021 vzrástlo využívanie skrátených či čiastočných pracovných úväzkov iba u 28 % firiem,“ uviedol manažér personálnej agentúry Grafton Branislav Jančuška. Z jeho pohľadu tak firmy tento nástroj v boji proti nedostatku uchádzačov o prácu nevyužívajú dostatočne.

Najčastejšie využívajú zamestnávatelia čiastočné alebo skrátené úväzky na podporu preťažených zamestnancov alebo na preklenutie času, kedy sa nedarí nájsť zamestnancov na plný pracovný úväzok (33 %).

Zamestnávanie dôchodcov

O percento menej firiem ich využíva na dosiahnutie lepšej flexibility na pracovisku. Pre celý rad spoločností potom tieto úväzky predstavujú možnosť pokryť dočasné potreby a momentálne sezónne výkyvy (23 %), či obdobia, kedy nechcú alebo nemôžu najať zamestnancov na plný pracovný úväzok (20 %).

Na skrátené a čiastočné úväzky oslovujú firmy najradšej ľudí, ktorých už poznajú alebo s nimi majú nejakú skúsenosť. Najčastejšie sú to zamestnanci spoločnosti, ktorí sú aktuálne na rodičovskej dovolenke, ďalej podniky spolupracujú so svojimi bývalými zamestnancami v dôchodkovom veku.

V prípade pracujúcich dôchodcov využívajú kapacity svojich bývalých zamestnancov až sedemkrát viac ako v prípade osôb v dôchodkovom veku z iných zdrojov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Jančuška
Firmy a inštitúcie Grafton Recruitment