ZAUJÍMAVOSTI: Aj investičné fondy majú svoj "Svetový deň"

Obchodovanie, graf, Call centrum, telefonovanie
Ilustračné foto. SITA/AP Photo/Armando Franca

Od založenia vôbec prvého fondu na svete uplynie tento rok 245 rokov, myšlienka kolektívneho investovania však pretrvala.

Verejnosť po celom svete si 19. apríl pripomína ako Svetový deň investičných fondov. Je to na počesť narodenia Abrahama van Ketwicha, považovaného za otca fondov. Od založenia vôbec prvého fondu na svete uplynie tento rok 245 rokov. Tento fond už neexistuje, pretože bol vytvorený na obdobie 25 rokov. Prvý podielový fond, ako ich poznáme v súčasnosti, bol vytvorený 21. marca 1924 s názvom Massachusetts Investors Trust. Bol to prvý otvorený fond umožňujúci vstupy a výstupy investorov kedykoľvek.

„Myšlienka kolektívneho investovania však pretrvala, o čom svedčí počet podielových a investičných fondov vo svete a tiež objem majetku, ktorý pre svojich klientov spravujú. Na konci roka 2018 to bolo vo svete takmer 132 tisíc fondov a  44 biliónov eur,“ približuje Dana Škublová, riaditeľka slovenskej pobočky KBC Asset Management NV, prinášajúcej fondy pre klientov ČSOB. Svetový deň investičných fondov od roku 2012 začalo ako prvé oslavovať Nemecko, o rok neskôr Rakúsko a v roku 2014 sa pripojilo Slovensko s Českou republikou.

Postoj k investovaniu sa zlepšuje

Postoj Slovákov k investovaniu do podielových fondov, akcií či dlhopisov sa podľa Slovenskej sporiteľne zlepšuje. „Štyria z desiatich Slovákov majú vedomosti o rôznych možnostiach investovania a považujú investičné produkty za dobrú alternatívu k sporiacemu účtu,“ hovorí analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.

V minulosti pri investovaní úspor do fondov prevažovali jednorazové vklady vyšších súm. „Vtedy vznikol mýtus, že investovanie je len pre bohatých, pretože minimálna suma jednorazovej investície sa pohybuje na úrovni niekoľko sto eur. Dnes však už jednoznačne vedie pravidelné investovanie, vďaka ktorému môže do fondov investovať naozaj takmer každý,“ vysvetľuje člen predstavenstva Asset Managementu Slovenskej sporiteľne Roman Vlček.

Základom je čím skôr si začať odkladať časť svojich príjmov bokom. Malo by to byť aspoň 10 % z príjmu. „Sporiť si treba vždy z toho, čo máte na začiatku mesiaca a nie z toho, čo vám zostane na jeho konci. Môže sa totiž ľahko stať, že vám nezostane nič,“ radí Vlček.

Záujem by mal stúpať

ČSOB očakáva, že zvyšujúci sa záujem o investovanie do fondov bude aj naďalej pretrvávať. „A to aj vplyvom významných a dôležitých diskusií o financovaní a udržateľnosti penzijného systému. Veríme, že ľudia sa budú čím ďalej tým viac zaujímať o to, z čoho a ako budú financovať svoj životný štandard na dôchodku,“ vysvetľuje Dana Škublová.

Aj Svetový deň fondov pripomína, že investovanie by nemalo byť vnímané iba ako okrajová záležitosť, pretože sa týka každého z nás. Rovnako ako sa každého týka inflácia, ktorá znižuje reálnu hodnotu úspor. „Ak klient chce reálnu hodnotu svojich peňazí ochrániť, musí sa poobzerať aj za inými možnosťami zhodnocovania peňazí, než sú bežné sporiace či termínované účty,“ zdôrazňuje Dana Škublová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom