ZAUJÍMAVOSTI: Najbohatšou rodinou sveta sú Waltonovci

Walmart
Obchodný reťazec Walmart

Priemerná hodinová mzda na Slovensku dosahuje približne 6,5 eura. Najbohatšia rodina sveta – Waltonovci – pritom zarobí za rovnaký čas štyri milióny amerických dolárov. Za deň si podľa agentúry Bloomberg na konto pripíše sto miliónov.

Za úspechom svetoznámej rodiny stojí Sam Walton, ktorý v roku 1962 založil sieť predajní Walmart. Zisky naberali na objeme, v súčasnosti je Walmart najväčším maloobchodným predajcom na svete. Okrem supermarketov patrí do portfólia rodiny aj Arvest Bank, zbierka umeleckých diel a charitatívny fond. Majetok Waltonovcov má hodnotu zhruba 191 miliárd dolárov.

Bohatnú aj investovaním

Tieto čísla podľa vyjadrení spoločnosti Across Private Investments rezonujú o to viac, že v USA panuje obrovská majetková nerovnosť. Podľa Bloombergu vlastní väčšinu amerického bohatstva desatina percenta obyvateľstva. Zdá sa, že doba praje bohatým, keďže 25 najmajetnejších rodín spravuje bohatstvo vo výške 1,4 bil. dolárov. Oproti minulému roku vzrástlo o 24 %.

Majetok najbohatšej rodiny sveta, Waltonovcov, ako aj ostatných rodín, sa nehromadí len vďaka zisku z profitujúcich spoločností. Ich príjmy sú podľa vyjadrení spoločnosti Across Private Investments diverzifikované, pochádzajú z rôznych zdrojov. Veľkú časť majetku nadobúdajú formou výnosov z investovania.

Nasledujú cukrári

Druhou najbohatšou rodinou sveta sú podľa agentúry Bloomberg Marsovci so svojou spoločnosťou Mars a majetkom 126,5 mld. dolárov. Mars je špičkou medzi svetovými cukrárskymi spoločnosťami. Spoločnosť uviedla na trh napríklad sladkosti M&M, Milky Way či ikonické tyčinky Mars.

Na treťom mieste sú Kochovci so spoločnosťou Koch Industries a majetkom 124,5 mld. dolárov. Koch Industries je americký konglomerát energetických spoločností. V súčasnosti generuje ročné príjmy vo výške 110 mld. dolárov. Štvrté miesto obsadila saudská kráľovská rodina. Saud je kráľovská dynastia, po ktorej je pomenovaná Saudská Arábia. Vládne od roku 1932 a väčšinu peňazí získava z ropy a vlastníctva rôznych spoločností.

Prvú päťku uzatvárajú Wertheimerovci so spoločnosťou Chanel. Módny dom v Paríži predstavil svetu „little black dress“ (koktejlové čierne šaty). Uplynulý rok mal príjem 11 mld. dolárov. Rodina vlastní aj závodné kone a vinice.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom