ZAUJÍMAVOSTI: Pred takmer sto rokmi bankári vyhlásili Svetový deň sporenia

Peniaze, sporenie
ilustračné, Thinkstock

31. október je Svetový deň sporenia. Vyhlásili ho bankári na kongrese v Miláne v roku 1924, v roku 1989 ho schválilo OSN. Jedným z hlavných cieľov je zvýšenie povedomia verejnosti o význame úspor pre domácnosti a ekonomiku krajiny.

Sporenie je aktuálne aj v súčasnosti, možnosti sa rozšírili a na trhu pribudlo viacero produktov. Slováci môžu ukladať svoje prostriedky na sporiacich účtoch, vkladných knižkách, termínovaných vkladoch, či v podielových fondoch.

Sporenie má význam

Nízke sadzby na sporeniach a inflácia, ktorá Slovákom časť úspor ukrajuje, sú síce faktom súčasnosti, ale sporiť má zmysel aj za týchto okolností. Dôležité je uvedomiť si, že klasické sporenia v bankách nie sú investičným nástrojom, na ktorom sa dá zbohatnúť, ale slúžia na odkladanie peňazí na naše budúce plány a predovšetkým na vytváranie rezervy na horšie časy.

Sporenie, či rezerva by mala byť prvou položkou, ktorú si z výplaty zaplatíte. Ak čakáte na koniec mesiaca, môže sa stať, že všetko miniete na spotrebu a sporenie tak zbytočne odkladáte v domnienke, že žijete od výplaty k výplate.

Rezerva by byť minimálne vo výške šesťnásobku mesačného príjmu. Úspory sa nevytvoria zo dňa na deň, či z mesiaca na mesiac. Rezervu si treba nasporiť, ideálne vytvoriť si zvyk a zo sporenia urobiť pravidelnú činnosť.

Dôležitá je pravidelnosť

Najdôležitejším pravidlom pri sporení je teda sporiť pravidelne, nie iba sporadicky, keď nám ostane niečo navyše. Ideálne je preto nastaviť si trvalý príkaz. Sporenie je súčasťou plánovania budúcnosti. Spoliehať sa na to, že prípadnú stratu zamestnania, nákladnú opravu auta alebo kúpu spotrebiča vykryjeme z pôžičky môže byť pre rodinný rozpočet likvidačné.

Na systém sporenia sa nastavíte jednoducho. Každý mesiac si odložíte 10 % z výplaty hneď, ako vám prídu prostriedky na účet, a to aj vtedy, ak sa vám príjem časom zvýši. Teda ak napríklad zarábate 800 eur v čistom, odkladáte si 80 eur mesačne. Ak zarábate 800 eur v čistom, vaša rezerva by mala byť minimálne 4 800 eur, čo je šesťnásobok mesačného príjmu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom