Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze dolár
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto, pixabay.com
20. 02. 2019 10:29 Zaujímavosti od voFinanciach.skvoFinanciach.sk

ZAUJÍMAVOSTI: Rothschildovci predávajú po dvesto rokoch posledný kúsok rakúskeho cisárstva

Rodina bola kedysi hlavným finančníkom Habsburskej monarchie.

Bývalí hlavní finančníci Habsburskej ríše, ktorí začali svoje podnikateľské aktivity vo Viedni okolo roku 1815, predávajú posledný kus pozemkov v Rakúsku. Uzatvárajú tým dvestoročnú históriu plnú vzostupov, pádov a vojen. Rodinná vetva, ktorú zastupuje dedička Bettina Burr, súhlasila s predajom približne 7 000 hektárov lesných pozemkov v Dolnom Rakúsku. Ich novým vlastníkom je podľa vyjadrení spoločnosti Across Private Investments, ktorá vychádzala z agentúry Bloomberg, viedenská baliarenská firma Prinzhorn Holding GmbH, ktorá už pred rokom kúpila susediace lesné plochy.

Vplyvní finančníci

Lesy sú súčasťou majetkov, ktoré v roku 1875 kúpil barón Albert von Rothschild. Ich rozloha predstavuje asi 20-násobok newyorského Central Parku. V roku 1938 pozemky zhabali nacisti v rámci nemeckej okupácie Rakúska. Časť z nich bola rodine Rothschildovcov vrátená po skončení druhej svetovej vojny.

Historik Roman Sandgruber, ktorý minulý rok vydal knihu pod názvom „Rothschildovci – Vzostup a pád kozmopolitnej viedenskej rodiny“, konštatoval, že Habsburgovci túto rodinu rešpektovali, povýšili ich do šľachtického stavu, pretože profitovali z ich finančných znalostí. Katolícki Habsburgovci si však od židovskej rodiny Rothschildovcov vždy udržiavali určitý odstup.

Najbohatší Európan

Frankfurtský rodák Mayer Amschel Rothschild vyslal začiatkom 19. storočia svojich päť synov do rôznych európskych hlavných miest, aby obchodovali s finančne podvyživenými vládami, ktoré trpeli výstavbou železnice, revolúciami a vojnami. Rodina rozdelila svoje vetvy medzi Viedeň, Paríž, Neapol, Londýn a Frankfurt, aby podporovala najmocnejšie panovnícke rody vtedajšej Európy.

Salomon Rothschild začal podnikať vo Viedni okolo roku 1815. Rodina sa vďaka masívnym investíciám do železnice a železiarní stala najväčším finančníkom Habsburskej monarchie a v priebehu niekoľkých desaťročí aj najväčším ríšskym vlastníkom pozemkov.

Židia v tom čase nesmeli kupovať vo Viedni domy. Salomon preto býval v najlepšom hostinci v meste, v hoteli Zum Römischer Kaiser. Keď sa rodina stala pre cisára nenahraditeľnou, získala povolenie kupovať aj domy. Salomonov vnuk Albert bol v roku 1910 považovaný za najbohatšieho muža v Európe.

Kríza a nacisti príčinou pádu

Bohatstvo rodiny Rothschildovcov sa stalo obeťou svetovej hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia. Ich banka Creditanstalt skolabovala v dovtedy najväčšom finančnom krachu v habsburgskej histórii. Následne ju prevzal štát. Vtedajšia hlava rodiny, Louis, sa zbavil majetkov, znížil náklady na pozemky a nehnuteľnosti, prepustil zamestnancov a obmedzil výdavky na reprezentačné účely a umenie. Oveľa väčšia rana však prišla v čase, keď nacisti obsadili Rakúsko a zhabali rodinné majetky.

Po skončení vojny a reštitúcii časti majetkov trávili dediči Rothschildovcov, s výnimkou Louisovej dcéry Bettiny Looram, v Rakúsku len veľmi málo času. Posledným Rothschildom, pracujúcim pre rakúsku banku, bol Geoffrey Hoguet, ktorý do roku 1997 pôsobil v investičnej banke Creditanstalt. Ikonické sídlo banky Creditanstalt, na ktorom momentálne prebiehajú rekonštrukčné práce, predala UniCredit Bank Austria AG v roku 2014. Po rekonštrukcii tu má byť moderný supermarket.

Umelecké diela, ktoré počas vojny Rothschildovcom zhabali nacisti a neskôr boli rodine vrátené, dcéra Bettiny Looram, Burr, darovala v roku 2015 Bostonskému múzeu výtvarných umení „V posledných desaťročiach sa vzťahy medzi Rakúskom a rodinou Rothschildovcov urovnali,“ hovorí historik Roman Sandgruber.

Prinzhornove plány

Kupec druhého rothschildovského pozemku, Cord Prinzhorn, plánuje rodinné lesy opäť spojiť. Ich menšiu časť s rozlohou 5 400 hektárov kúpil minulý rok za 105 miliónov dolárov (92 mil. eur). Podľa dvoch osôb blízkych transakcii je cena druhej časti lesných pozemkov ešte vyššia.

Spoločnosť Prinzhorn začala podnikať v roku 1853 s malou papierňou v obci Pitten, približne hodinu cesty od Viedne. Otec Corda Prinzhorna, ktorý prevzal vedenie spoločnosti v 70-tych rokoch 20. storočia, z nej spravil významného európskeho hráča. Momentálne expanduje v rámci celej Európy a v Turecku.

Odporúčané články

ZAUJÍMAVOSTI: Hokejový šampionát prinesie Bratislave a Košiciam milióny eur ZAUJÍMAVOSTI: Pred sto rokmi vznikla Prvá slovenská poisťovňa

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Násilný akt vojsk Varšavskej zmluvy treba odsúdiť, vyhlásil Danko počas výročia augusta 1968 Minimálna mzda by mala tvoriť 60 percent priemerného zárobku, Smer-SD predloží návrh zákona August 1968: Rusi nás dostali za necelých 10 hodín (komentár) Politologička Soňa Szomolányi: Smer-SD bude stále najsilnejší, pretože jadro je neotrasiteľné vo svojej viere vo Fica Facebook najnovšie umožňuje obmedziť zber dát na cielenú reklamu, užívatelia môžu funkciu vypnúť Slovenské tenistky zabojujú o finálový turnaj Pohára federácie na domácej pôde proti Britkám

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X