Zisk bánk na Slovensku klesol ku koncu mája o viac ako 66 %

Peniaze, graf, pokles
Ilustračné foto. pixabay.com

Ziskovosť bánk na Slovensku pokračovala v poklese aj v máji. Ako vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska, ku koncu piateho mesiaca sa medziročne zisk znížil až o 66,4 % na 100,2 mil. eur. V prvých piatich mesiacoch minulého roka to bola pritom ešte suma 298,5 mil. eur.

Čisté úrokové výnosy, ktoré tvoria najväčšiu časť výnosov bankového sektora, poklesli o 3,7 % na 696,7 mil. eur. Výraznejšie však stúpla tvorba rezerv a opravných položiek, a to z úrovne 18,4 mil. eur na 133,3 mil. eur.

Banky sú pripravené

Podľa bánk mal hlavný podiel na prepade ziskovosti bankový odvod. „Oproti nedávnej minulosti sa negatívne na vývoji zisku prejavila aj vyššia tvorba opravných položiek, čo môže byť jeden z dôsledkov koronakrízy,“ uviedol analytik Slovenskej bankovej asociácie Marcel Laznia.

Avšak Národná banka Slovenska začiatkom júna uviedla, že banky na Slovensku sú na krízu dobre pripravené. Majú dostatok kapitálu a likvidity, čo je podľa centrálnej banky prvý dobrý predpoklad na zdolanie krízy.

Hrozba nesplácaných úverov

Rizikom pre banky sú nesplácané úvery, a teda nárast zlyhaných úverov. Vláda prijala rôzne opatrenia, aby tieto zlyhané úvery nezačali rásť hneď. Čiže negatívny jav sa neprejaví okamžite, no národná banka predpokladá, že sa prejaví v budúcom roku.

Ďalším vážnym rizikom je riziko zhoršenia dostupnosti financovania, čo je pre oživenie ekonomiky kľúčové. Prvá reakcia bánk na krízu bolo totiž sprísnenie poskytovania úverov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marcel Laznia
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka SlovenskaSBA Slovenská banková asociácia