Zisk DSS za prvý polrok medziročne klesol na polovicu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
štatistika graf
Ilustračné foto adamr/FreeDigitalPhotos.net

Súhrnný zisk penzijných spoločností tak medziročne klesol na polovicu.

Šesť dôchodkových správcovských spoločností (DSS), ktoré spravujú dôchodkové úspory v druhom pilieri, malo za prvý polrok tohto roka súhrnný zisk 6,2 mil. eur. Uvádza sa to v správe o stave a vývoji slovenského finančného trhu za prvý polrok tohto roka, ktorú vypracovala Národná banka Slovenska (NBS). Súhrnný zisk penzijných spoločností tak medziročne klesol na polovicu. „Túto zmenu možno jednoznačne priradiť výnosu z odplaty za zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde, ktorý sa prepadol takmer o dve tretiny,“ uviedla centrálna banka.
Akciovým fondom sa nedarilo
Prepady cien na akciových burzách v auguste minulého roka a následne v januári tohto roka sa podľa NBS negatívne podpísali na medziročnej výkonnosti tých dôchodkových fondov, ktoré mali vystavenie voči akciám. Najvýraznejšie sa to prejavilo pri indexových fondoch, ktoré k 30. júnu tohto roka vykázali nominálny výnos záporných 4,5 %. Výkonnosť akciových fondov dosiahla záporných 2,4 % a zmiešané fondy vykázali záporný výnos 0,1 %. „Naproti tomu sporiteľom dlhopisových fondov sa ich majetok nominálne zhodnotil o 2,4 %,“ uviedla centrálna banka.
Pokles domácich aktív
V prvom polroku tohto roka v druhom pilieri aj naďalej klesal podiel domácich aktív, ktorý k poslednému dňu júna tohto roka predstavoval zhruba jednu pätinu. „Tak ako v minulosti sa tu najviac prejavil znižujúci sa objem slovenských štátnych dlhopisov, ktorý bol umocnený ešte odlevom prostriedkov dôchodkových fondov z domácich bánk,“ tvrdí NBS. Čiastočne kompenzujúcim elementom bola zvýšená držba dlhopisov emitovaných slovenskými bankami a nefinančnými korporáciami.
Počet sporiteľov sa zvýšil
Počet sporiteľov v druhom penzijnom pilieri sa počas prvého polroka tohto roka zvýšil o zhruba 17 tisíc. „V jeho závere tak bolo v systéme evidovaných 1 359 771 sporiteľov, čo je však stále o viac ako 100 tisíc menej ako pred posledným otvorením systému na začiatku roka 2015,“ uvádza sa v materiáli. Čistá hodnota majetku sporiteľov za celý sektor vzrástla za prvých šesť mesiacov tohto roka o 301 mil. eur a posunula sa na úroveň 6,6 mld. eur, z toho viac ako 232 mil. eur pritieklo do systému cez nové príspevky sporiteľov. „Zvyšná asi štvrtina nárastu čistej hodnoty majetku mala pôvod v zhodnotení aktív v dôchodkových fondoch,“ dodala centrálna banka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie DSS Demokratická strana SlovenskaNBS Národná banka Slovenska