Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bankomat Prima banka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto Prima banka
16. 05. 2019 12:31 Aktuality od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Zisk Prima banky v úvode roka zatiaľ rastie

Štvrťročný zisk Prima banky vzrástol o 5 % na 4 mil. eur.

Prima banka v prvom štvrťroku zvýšila celkovú ziskovosť. Čistý výnos z bankových činností síce poklesol, avšak banka mala medziročne nižšie náklady a klesla aj tvorba opravných položiek. „Aj vďaka trvalému zameraniu na vnútornú efektivitu uzatvorila Prima banka hospodárenie za prvý štvrťrok s čistým ziskom 4 mil. eur, ktorý v medziročnom porovnaní zvýšila o 5 %,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Prima banky Eva Čonková.

Darilo sa najmä retailovým úverom

Spoločnosť má podľa jej vyjadrení za sebou opäť biznisovo mimoriadne úspešný štvrťrok, počas ktorého sa jej darilo najmä v dynamickom raste retailových úverov a v získavaní nových klientov. Portfólio retailových úverov v medziročnom porovnaní vzrástlo o 24 % na 2,5 mld. eur. „Banka tak rástla takmer trikrát rýchlejšie ako zvyšok trhu,“ skonštatovala Čonková.

Retailové úvery ťahali najmä hypotéky, pričom v tejto oblasti si banka za prvé mesiace tohto roka ešte viac upevnila svoju trhovú pozíciu. Za prvý kvartál Prima banka poskytla v medziročnom porovnaní o 93 % vyšší objem nových hypoték. Vďaka tomu vzrástlo portfólio hypoték v medziročnom porovnaní o 27 % na 2,3 mld. eur. Celkový objem úverov vzrástol v medziročnom porovnaní o 11 % na 3,3 mld. eur.

Klienti pribúdajú

„Dlhodobá výhodnosť, férovosť a silné produktové konkurenčné výhody spolu s treťou najväčšou pobočkovou sieťou významným spôsobom prispievajú k zvyšovaniu počtu nových klientov Prima banky,“ pokračovala Čonková. Ich prírastok bol v prvom štvrťroku podľa nej historicky najvyšší, čo sa pozitívne odrazilo aj v prípade zostatkov na bežných účtoch. Ich objem v medziročnom porovnaní vzrástol o 19 % na 860 mil. eur.

Banke sa tiež darí zvyšovať aktivitu svojich klientov, k čomu výrazne prispieva aj zameranie na rozvoj v oblasti mobilného bankovníctva. Počet užívateľov mobilnej aplikácie Peňaženka vzrástol medziročne na dvojnásobok a Peňaženka je v súčasnosti podľa Čonkovej užívateľsky najlepšie hodnotenou bankovou aplikáciou na Slovensku.

O spoločnosti

Prima banka Slovensko pôsobí na slovenskom trhu od roku 1993 a v rámci doterajšieho fungovania spoločnosti je to už jej tretí názov. V máji 2000 sa majoritným akcionárom, v tom čase Prvej komunálnej banky, stala finančná skupina Dexia. Pod názvom Prvá komunálna banka vystupovala do konca septembra 2003, následne sa zmenila na Dexia banku Slovensko. Skupina Dexia v závere roka 2010 predala svoj podiel investičnej skupine Penta. Od januára 2012 sa Dexia banka zmenila na Prima banku. So Sberbank Slovensko sa Prima banka zlúčila 1. augusta 2017.

Odporúčané články

Zisk banky Citigroup v druhom kvartáli medziročne stúpol o 7 % Asset Management Slovenskej sporiteľne vlani so ziskom 1,23 mil. eur

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Čaputová nepôjde na Dúhový Pride ani na pochod Hrdí na rodinu, ale snahy oboch komunít rešpektuje Hanby Bratislavy: Schátranú nemocnicu v Starom Meste obnovujú za státisíce eur Výdatné raňajky, večera o ôsmej, ale aj niečo na dobrú noc. Kedy a čo jedia cyklisti na Tour de France? Von der Leyen by umožnila ďalší odklad brexitu, ale Boris Johnson oddialenie odmieta

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X