Zisky slovenských bánk sa vyšplhali až na takmer 450 miliónov eur, medziročne ide o výrazný skok vpred

NBS
Budova Národnej banky Slovenska. Foto: ilustračné, SITA/Michal Burza

Banky dosiahli ku koncu júla na Slovensku čistý zisk 446,7 milióna eur. Ako ďalej vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska (NBS), v medziročnom porovnaní je to výrazný nárast, keďže ku koncu júla minulého roka to bol zisk 197,2 milióna eur.

Zisk podporil pokles opravných položiek

Hlavný vplyv na rast zisku mala podľa Slovenskej bankovej asociácie najmä nižšia tvorba opravných položiek, ktorá súvisí s pandemickou situáciou. Banky zmiernili tvorbu opravných položiek. Pretrvávajúce nízke úrokové sadzby však ukrajujú zo zisku bánk aj v tomto roku. Čistý úrokový výnos vplyvom nižších sadzieb klesol medziročne o 2,5 percenta na 943,1 milióna eur.

Zatiaľ čo v druhom polroku 2020 banky v ziskovosti dobiehali zameškané z prvého polroka, rok 2021 už podľa centrálnej banky vyzerá z pohľadu ziskovosti aj v medziročnom porovnaní optimisticky. Pod nárast zisku sa podpísalo aj zrušenie bankového odvodu, ktorý od leta minulého roka už banky neplatia.

Rizikom je aj pokles úrokových príjmov

Z pohľadu ziskovosti najväčšie riziko do ďalších mesiacov spočíva podľa centrálnej banky v pretrvávajúcej neistote týkajúcej sa vývoja kreditných nákladov. Otázkou totiž naďalej ostáva, či klienti budú schopní stabilne dlhodobo plniť svoje úverové záväzky aj po tom, čo využili odklad splátok, prípadne exspirujú aj iné formy štátnej pomoci.

V dlhšom horizonte je naďalej najväčším rizikom pokles úrokových príjmov, ktorý dostáva pod tlak tradičný obchodný model domácich bánk.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka SlovenskaSBA Slovenská banková asociácia