Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze euro mince
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto. Bigstockphoto
14. 04. 2019 9:09 Aktuality od voFinanciach.skSITA

Živnostníci s úvermi od nebankoviek by mali byť viac chránení

Nebankovky sa podľa hnutia OĽaNO snažia pravidlá pre bežných ľudí obísť tým, že sa zamerali na živnostníkov, ktorých nechráni Občiansky zákonník.

Štát síce nebankové spoločnosti legislatívne obmedzil, avšak podľa finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika pozabudol na niekoľko stoviek tisíc živnostníkov. „Ak sa štát rozhodol nebankovky legislatívne obmedziť, logicky tak mal postupovať aj pri živnostníkoch, ktorých nechráni Občiansky zákonník. Je preto spravodlivé zvýšiť ich právnu ochranu na úroveň bežných občanov,“ povedal pre agentúru SITA Búlik, ktorý reagoval na iniciatívu OĽaNO. Hnutie chce, aby sa novelizoval Obchodný zákonník, v rámci ktorého v súčasnosti nie sú nastavené žiadne limity na úroky z úverov, na rozdiel od Občianskeho zákonníka.

Hrozivý počet exekúcii

Živnostníci podľa Búlika nemajú v prípade úverov od nebankových spoločností rovnakú ochranu ako bežní ľudia. Nekorektné praktiky nebankoviek na trhu sú pritom dlhodobým problémom. „Vo svojej praxi som videl ľudí, ktorí sa neúmerne zadlžili v nebankovkách a čerpali úvery nad svoje finančné možnosti. Na Slovensku prebieha vyše tri milióny exekúcií, čo je hrozivé číslo,“ skonštatoval Búlik. V minulosti nebankové subjekty ponúkali nevýhodné pôžičky s vysokými úrokmi. Na to postupne štát zaviedol opatrenia, ktorými zabezpečil aspoň nejakú ochranu ľudí. Nebankovky sa však podľa Eduarda Hegera z OĽaNO snažia opatrenia obísť tým, že sa zamerali na živnostníkov.

Živnostníci ručia celým svojím majetkom. Heger priblížil, že firma, ktorá požičiava financie živnostníkom, nemusí mať licenciu Národnej banky Slovenska. „Takéto firmy siahajú po malých živnostníkoch alebo po ľuďoch, ktorým žiadna banka nepožičia. Ponúknu im, aby si vybavili živnosť a peniaze mu požičajú,“ povedal Heger. Pre nápravu tohto stavu sa chcú poslanci za OĽaNO stretnúť s novým ministrom financií Ladislavom Kamenickým a navrhnúť novelizáciu Obchodného zákonníka.

Úroky by mali mať strop

Podľa Hegera je potrebné nastaviť strop pre úroky na pôžičky pre živnostníkov. V prípade občanov nesmie celková výška odplaty prevyšovať dvojnásobok priemernej ročnej percentuálnej miery nákladov bánk. „Takto treba novelizovať aj Obchodný zákonník. Navrhujeme do výšky päťtisíc eur, pretože v týchto čiastkach sa pohybujú rizikové spotrebiteľské úvery,“ uviedol Heger.

Ekonomický analytik Tatra banky Tibor Lörincz uviedol, že úvery živnostníkom tvoria v súčasnosti približne 2 % úverov firmám a menej ako 1 % celkových úverov klientom. „Ich objem navyše od roku 2009 takmer kontinuálne klesá. Čiastočne je to spôsobené faktom, že rovnako klesá počet živností na Slovensku, a to z 388 tisíc v roku 2009 na 324 tisíc v roku 2017,“ povedal pre agentúru SITA Lörincz.

Problémom je nízka finančná gramotnosť

Podľa OĽaNO je na Slovensku problém aj s finančnou gramotnosťou. S týmto názorom súhlasí aj Búlik. Príčinou tohto stavu je podľa neho jednoznačne nízka finančná gramotnosť ľudí v kombinácii s neúmerným konzumom, do ktorého ľudí tlačia reklamné kampane. Kým štát v tejto oblasti nevyvinie veľké úsilie, budeme podľa analytika ešte dlho svedkami preúverovania obyvateľov Slovenska a množstva exekúcií.

Hnutie OĽaNO plánuje osloviť ministerku školstva a navrhnúť, aby ministerstvo prehodnotilo osnovy a začlenilo základy finančnej gramotnosti povinne do výučby.

Odporúčané články

Na čo myslieť predtým, než si vezmeme úver? Úvery domácnostiam spomalili, dôvodom sú opatrenia NBS a postupné nasycovanie trhu

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Čo sa v Smere deje, bože môj… (komentár) Kočnerovou Threemou sa zaoberá aj inšpekcia, vyšetruje možné vynášanie informácií policajtmi Prepustení baníci by mohli dostať aj ďalšie odškodnenie, ale návrh Smeru má viacero nedostatkov ŠK Slovan si musí podľa hrdinu Abenu v odvete veriť, tréner Kozák túži po solúnskej rozprávke Saková nepodporila zvyšovanie platov vojakov, žiada rovnaké podmienky pre políciu aj hasičov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X