Živnostníci žiadajú Matoviča o stiahnutie návrhu reformy zdaňovania a verejné ospravedlnenie za urážlivé výroky

MF SR: Daňová revolúcia
Podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič počas tlačovej besedy na Ministerstve financií SR na tému: Daňová revolúcia, zdaňovanie živnostníkov a reštauračný balík zmien. Bratislava, 22. november 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Slovenský živnostenský zväz (SŽZ) žiada ministra financií Igora Matoviča o stiahnutie návrhu reformy o zdaňovaní živnostníkov.

Zväz upozorňuje, že minister financií počas celého prípravného obdobia reformy nerealizoval kroky, aby svoje zámery konzultoval so zástupcami živnostníkov.

„Žiaľ, aj z tohto dôvodu výsledný návrh nijako nereflektuje skutočné problémy živnostníkov a malých podnikateľov, ba naopak, vyvoláva obavy a predstavuje novú hrozbu pre túto pandémiou ťažko skúšanú časť podnikateľského spektra,“ uvádza SŽZ.

Živnostník ručí celým majetkom

Zväz sa predovšetkým dôrazne ohradzuje pred označovaním podnikateľov ako podvodníkov, ktorí zneužívajú zákony.

„Status zamestnanca a živnostníka je neporovnateľný, nakoľko jeden vykonáva závislú činnosť a druhý podniká vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, ručí celým majetkom a dokonca sám zamestnáva iné osoby,“ upozorňuje SŽZ s tým, že živnostník platí sociálne odvody vo výške 33,15 percenta zdravotné odvody vo výške 14 percent a daň z príjmu v rozpätí 15 až 25 percent z príslušného vymeriavacieho základu.

„Je prirodzené, že s podnikaním sú spojené výdavky, o ktorých môže aj v súčasnosti účtovať alebo ich nahradiť tzv. paušálnymi výdavkami pre administratívne zjednodušenie,“ dodáva zväz.

Otvára sa nové bojisko v spoločnosti

Podľa SŽZ je veľmi znepokojujúce, keď sa v súčasnej COVIDOM silno rozpoltenej spoločnosti objavuje snaha otvoriť ďalšie bojisko – nový konflikt medzi živnostníkmi a zamestnancami.

„Motiváciou pre prechod z pracovného pomeru do práce na živnosť tak na strane zamestnávateľa ako aj pracovníka je práve extrémne vysoké zaťaženie ceny práce, ktoré dosahuje v podmienkach Slovenskej republiky až 59 percent a radí nás k neslávnym premiantom v celej EÚ,“ zdôrazňuje SŽZ.

Navrhovaná zmena podľa SZŽ postihne všetkých živnostníkov bez rozdielu, nakoľko zrušením paušálnych výdavkov a úpravou základu dane a odvodov príde nielen k zvýšeniu finančného, ale aj administratívneho zaťaženia a to v čase, kedy živnostníci a SZČO zažívajú najhoršie ekonomické časy.

Quick win riešenia sú neprijateľné

Vzhľadom na uvedené žiada SŽZ ministra financií, aby predložený návrh reformy zdaňovania živnostníkov v celom rozsahu stiahol.

„Ak pri svojich návrhoch zotrvá, požadujeme, aby sa daňová revolúcia realizovala výlučne ako jeden ucelený balík, počnúc potrebnými procesnými a legislatívnymi zmenami na úrovni štátnych inštitúcii,“ apeluje SŽZ a dodáva, že vzhľadom na skutočnosť, že 4. časť daňovej revolúcie nadväzuje na už skôr prezentované súbory reforiem, je neprijateľné, aby sa pristúpilo len k jednoduchším tzv. quick win riešeniam, akými by bolo napr. zrušenie paušálnych výdavkov pre SZČO.

„V neposlednom rade od ministra financií SR očakávame verejné ospravedlnenie sa všetkým živnostníkom a pracujúcim osobám za jeho urážlivé výroky počas tlačovej konferencie,“ uzatvára SŽZ.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor Matovič
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRSŽZ Slovenský živnostenský zväz