Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Poštová banka
Ilustračné foto SITA/Marián Peiger
22. 10. 2015 8:00 Aktuality od voFinanciach.skvoFinanciach.sk

ŠPECIÁL: Zmluva medzi Poštovou bankou a poštou je sprístupnená, avšak len na nahliadnutie

Rámcová zmluva, ktorá definuje podmienky a parametre spolupráce, bola od roku 2004 krytá obchodným tajomstvom.

Zmluva medzi Poštovou bankou a Slovenskou poštou, ktorá definuje ich vzájomnú spoluprácu, je už sprístupnená. Po tom, čo minulý týždeň Poštová banka informovala, že dala súhlas na odtajnenie zmluvy so Slovenskou poštou, pošta spresňuje, že obe strany sa dohodli na forme sprístupnenia výlučne v podobe nahliadnutia do tejto zmluvy bez možnosti vykonávania fotokópií alebo skenov jej jednotlivých častí.

Zmluva je prístupná pre každého

„Každý žiadateľ, ktorý má záujem vidieť túto zmluvu, si dohodne termín a čas u kontaktnej osoby a Slovenská pošta mu umožní do zmluvy nahliadnuť,“ uviedla pre portál voFinanciach.sk hovorkyňa pošty Stanislava Pondelová.

Slovenská pošta zároveň informuje, že Poštová banka jej udelila súhlas, aby rámcovú zmluvu sprístupnila každému záujemcovi, ktorý o to požiada. Výnimkou sú niektoré ustanovenia zmluvy, ktoré tvoria predmet obchodného tajomstva banky.

Cieľ je zvýšiť transparentnosť

Zmluva o spolupráci bola podľa generálneho riaditeľa Poštovej banky Andreja Zaťka vyše desať rokov predmetom rôznych otázok a špekulácii. “Mojim záväzkom pri nástupe do funkcie generálneho riaditeľa Poštovej banky bolo, aby boli tieto obchodné vzťahy aj v očiach verejnosti vnímané transparentne. Súhlasili sme preto s jej odtajnením,“ vysvetľuje Zaťko.

Vedenie banky tak dalo súhlas na odtajnenie niektorých častí zmluvy. Išlo o tie, ktoré špecifikujú charakter exkluzívnej spolupráce, metodiku výpočtu odmien pre Slovenskú poštu a jej zamestnancov, či dĺžku trvania zmluvy. Poštová banka podľa vyjadrení za uplynulé roky pošte významne kompenzovala výpadky jej príjmov z trhu klasických poštových služieb a prispela k zlepšeniu finančnej aj personálnej situácie. V roku 2014 napríklad zabezpečila Poštová banka Slovenskej pošte výnosy z predaja vo výške 17 mil. eur.

Pošta má aj odmenu za poskytovanie služieb

Nad rámec výnosov z predaja produktov vypláca Poštová banka Slovenskej pošte finančné plnenie aj na základe exkluzívnej zmluvy. Zahŕňa to odmenu za poskytovanie dohodnutých služieb, napríklad za využívanie obchodnej siete, zriadenie a nájom priehradok alebo obsluhu bankomatov. Poštová banka investuje svoje finančné prostriedky aj do vzdelávania a motivácie zamestnancov Slovenskej pošty.

Viac ako 1 500 „pobočiek“

Poštová banka vznikla na konci decembra 1992 a svoju činnosť začala 1. januára 1993. Banka má vlastnú sieť pobočiek a na základe zmluvy so Slovenskou poštou predáva svoje produkty a služby aj prostredníctvom vyše 1 500 pôšt umiestnených na celom území Slovenska. Ku koncu júna 2013 bol ešte vyše 90-percentným vlastníkom banky Istrokapital, no od júla 2013 vlastní majoritu skupina J&T.
O odtajnení zmluvy informovala v polovici októbra Poštová banka.

Odporúčané články

Slovenské banky podpísali zmluvu o spolupráci s ministerstvami SBA uzavrela zmluvu so súdnymi exekútormi

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Video: Spochybňovanie SNP nie je podľa premiéra Pellegriniho vôbec namieste Priemerný zamestnanec na Slovensku potreboval na zaplatenie daní odpracovať viac ako 228 dní NASA preveruje údajný prvý zločin vo vesmíre, astronautka sa prihlásila do bankového účtu manželky Meteorológovia varujú pred búrkami, výstraha neplatí len pre 13 okresov Slovenska Novomanželia zomreli niekoľko minút po svadbe, ich auto sa po zrážke s nákladiakom prevrátilo Premiér Johnson si získal dôveru prezidenta Trumpa, ktorý schválil jeho prístup k brexitu

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X