Znepokojenie z variantu objaveného v Juhoafrickej republike prudko oslabilo akcie aj ropu

Economic crisis stock chart falling down business global money bankruptcy concept
Akciové trhy zamierili nadol. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Globálne akciové trhy a ceny ropy sa v piatok prepadli po správach o objavení rýchlo sa šíriaceho nového variantu koronavírusu v Juhoafrickej republike (JAR) a v reakcii na to, že Európska únia navrhla pozastavenie leteckej dopravy z juhu afrického kontinentu.

Veľká Británia už zakázala lety z JAR a z piatich susedných krajín. Britský akciový index FTSE dopoludnia oslabil o tri percentá, index nemeckej burzy stratil 3,1 percenta a francúzsky index CAC klesol až o 3,8 percenta.

Americký akciový trh tiež zamieril nadol. Priemyselný index Dow Jones si hneď po otvorení riadneho obchodovania na burze odpísal 800 bodov, čiže viac ako dve percentá. Znepokojenie z nového variantu koronavírusu viedlo aj k pádu cien ropy, ktorá stratila sedem percent.

„Investori spravidla najprv strieľajú a otázky kladú až neskôr,“ komentoval vývoj Jeffrey Halley zo spoločnosti Oanda. Evidentné to bolo aj na dlhopisovom trhu, keďže výnosy z desaťročných amerických štátnych cenných papierov klesli na 1,54 percenta z úrovne 1,64 percenta.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom