Župan Droba skritizoval Matovičov daňový bonus, ohrozuje opravy ciest či rekonštrukcie škôl

Juraj Droba
Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba. Foto: SITA/Diana Černáková.

Zvýšením daňového bonusu prídu samosprávy o stovky miliónov eur, tvrdí predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba. Úpravu daňového bonusu, ktorú navrhlo Ministerstvo financií SR, posunulo 82 poslancov Národnej rady SR do druhého čítania. Bratislavskému kraju podľa Drobu spôsobí zmena výpadok 18 miliónov eur.

Môžu zabudnúť na investície aj rozvoj

Návrh zoberie samosprávam taký obrovský balík peňazí, že môžeme zabudnúť na investície aj rozvoj. Zo županov, primátorov a starostov budú len údržbári a hasiči,“ skonštatoval Droba.

Podľa predsedu BSK to bude znamenať, že sa prestanú opravovať cesty a zastavia sa rekonštrukcie stredných škôl či domovov sociálnych služieb. „Aby kraj vôbec zabezpečil základný chod svojich zariadení, bude musieť navyšovať poplatky pre klientov v zariadeniach sociálnych služieb, či platby za bývanie na stredoškolských internátoch,“ upozornil Droba s tým, že samospráva nebude môcť investovať do rozvoja kraja, pretože nebudú peniaze na navyšovanie kapacít v škôlkach, školách, domovoch pre seniorov či zariadeniach sociálnych služieb.

Zvýšenie daní a poplatkov

Šetrenie sa podľa Drobu dotkne aj dotácií na šport, kultúru a mládež. „Samozrejme divadlá, múzeá, knižnice, osvetové strediská a ďalšie kultúrne inštitúcie, športová činnosť a cestovný ruch budú prvé oblasti, ktoré významne a okamžite pocítia znížený objem financií,“ myslí si predseda BSK.

Obce a mestá budú musieť podľa neho zvýšiť dane z nehnuteľnosti, poplatky za odpad, stočné, škôlky, stravu v škôlkach a školách, družiny, domovy dôchodcov, ceny v MHD, či poplatky na športoviskách.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj Droba
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny kraj (VÚC)