Zvýšenie daňového bonusu môže znížiť výber dane z príjmu fyzických osôb, varujú samosprávne kraje

Euro, bankovky, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Zvýšenie daňového bonusu bude mať podľa združenia samosprávnych krajov SK8 negatívny vplyv na výšku výberu dane z príjmu fyzických osôb, ktorej podiel je hlavným zdrojom príjmov samospráv. Uviedla to v tlačovej správe kancelária SK8.

Združenie konštatovalo, že odhadovaný výpadok v stovkách miliónov eur ročne môže ohroziť fungovanie samospráv.

Ovplyvniť by to mohlo rozsah aj kvalitu nimi poskytovaných verejných služieb v oblasti sociálnej starostlivosti, regionálnej kultúry, stredného školstva, prímestskej autobusovej dopravy či správy ciest II. a III. triedy.

Zásah do rozpočtov samospráv

Kancelária SK8 pripomenula, že predstavitelia združenia rokovali v utorok 17. mája so zástupcami Únie miest Slovenska a Združenia miest a obcí Slovenska spolu s predsedom vlády SR Eduardom Hegerom aj podpredsedom vlády a ministrom financií SR Igorom Matovičom (obaja OĽaNO) o vplyve pripravovaného zvýšenia daňového bonusu na deti a ďalších vládnych opatrení na financovanie krajov.

Ako uviedol predseda SK 8 a trnavský župan Jozef Viskupič (OĽaNO), nedohodli sa.

Viskupič zhodnotil, že nemôžu viac tolerovať, že vláda a parlament zasahujú do rozpočtov krajov, miest a obcí. Zvýšenie daňového bonusu považuje za ďalšie z opatrení, ktorými sa financujú vládne priority z cudzieho vrecka.

Tiež sa tým podľa neho porušuje dohoda zakotvená v zákone, že samospráva je financovaná z dane z príjmu fyzických osôb.

Zdroje môže vláda hľadať inde

„Tieto zdroje sú určené na verejné služby. Ak na ne chce niekto siahať, má dve možnosti. Buď nech to vykompenzuje, čo je nesystémové, alebo nech povie, ktoré služby majú samosprávy prestať poskytovať, ktorú cestu neodhrnúť alebo v ktorej škole stlmiť kúrenie,“ vyzval predseda.

SK8 si myslí, že vláda má všetky možnosti na to, aby našla zdroje na financovanie svojich priorít niekde inde ako v rozpočtoch samospráv.

Navyše, pokračovanie v jednostranných zásahov do rozpočtov krajov bez konzultácie a kompenzácie označilo SK8 za neudržateľné porušovanie fiškálnej autonómie, ktorá je garantovaná aj Európskou chartou miestnej samosprávy.

Bratislavský župan Juraj Droba (SaS) tiež upozornil, že zvýšenie daňového bonusu spôsobí masívny zásah do financovania kompetencií samospráv. Podotkol, že týmto zásahom budú ohrozené najmä najzraniteľnejšie skupiny obyvateľov.

Poplatky budú musieť zvýšiť

Na zabezpečenie základného chodu ich zariadení, budú musieť navyšovať poplatky pre klientov v zariadeniach sociálnych služieb, tiež sa zvýšia platby za bývanie na stredoškolských internátoch.

„Nebudeme môcť investovať do rozvoja kraja, pretože jednoducho nebudú peniaze na navyšovanie kapacít v škôlkach, školách, domovoch pre seniorov či zariadeniach sociálnych služieb. Šetrenie sa bezpochyby dotkne aj dotácií na šport, kultúru či mládež,“ objasnil.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef ViskupičJuraj Droba
Firmy a inštitúcie SK8 Združenie samosprávnych krajov