Vojaci nacvičujú v Bulharsku ostré protiletecké streľby

Obrazom: Pri Nitre cvičili vojaci, pripravovali sa na prílev migrantov
Spoločné cvičenie príslušníkov Ozbrojených síl SR a Ministerstva vnútra SR s názvom Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 27. augusta (WEBNOVINY) – Slovenskí vojaci z protilietadlovej brigády Nitra nacvičujú v Bulharsku po prvýkrát ostré streľby z raketových systémov S-300. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková, vo výcvikovom priestore Šabla sa momentálne nachádza 53 slovenských vojakov.

Minister zablahoželal vojakom

Raketové systémy S-300 majú slovenské ozbrojené sily k dispozícii ešte z čias rozdelenia Československa, stále však podľa ministerstva obrany ide o moderné palebné prostriedky protivzdušnej obrany.

„Naše ozbrojené sily si mohli po prvýkrát naostro vyskúšať to, čo majú nacvičené. Rád by som im rovnako ako aj bulharským kolegom poblahoželal k dobrým výsledkom, ktoré v rámci tohto cvičenia dosiahli,“ uviedol minister obrany Martin Glváč. Zdôraznil, že aj my pozveme bulharské ozbrojené sily na naše cvičenia, aby si vojaci precvičili spoluprácu aj v ďalších oblastiach, predovšetkým v oblasti pozemných síl.

Protilietadlový systém je schopný chrániť strategické objekty

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Milan Maxim takisto s výsledkom ostrých strelieb vyjadril spokojnosť. „Ani som sem nešiel s obavami, že by vojaci neboli dostatočne pripravení. Samozrejme, mohlo sa stať niečo s technikou. Preto som rád, že sa ukázalo, že postupy, ktoré sme pri jej údržbe za tých 24 rokov zvolili, boli správne a všetko funguje tak, ako má,“ zdôraznil. Na medzinárodnom cvičení v Bulharsku sa spolu zúčastňuje 1400 vojakov.

Protilietadlový raketový systém S-300 je okrem vzdušného priestoru schopný chrániť aj strategické objekty SR, napríklad jadrové elektrárne alebo strategickú oblasť, akou je hlavné mesto. V čase krízy a vojny slúži ako doplňujúci prostriedok v systéme spoločnej ochrany vzdušného priestoru NATO.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin GlváčMilan Maxim
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SROzbrojené sily Slovenskej republiky