Vojáci, nazdar! Prekvapil pozdravom čínsky prezident v Prahe

Foto: SITA/AP

Praha 29. marca (WebNoviny.sk) – Český prezident Miloš Zeman privítal v utorok čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga s vojenskými poctami výnimočne na treťom nádvorí Pražského hradu namiesto zvyčajného prvého.

Pražský hrad pri príležitosti čínskej návštevy uzatvorili

Spoločne si vypočuli hymny oboch krajín a prešli pred nastúpenou jednotkou Hradnej stráže. Si Ťin-pching pozdravil vojakov českými slovami: „Vojáci, nazdar!“ Následne zaznelo zo záhrad Pražského hradu 21 uvítacích výstrelov z dela.

Po uvítacom ceremoniáli nasledovalo rokovanie oboch prezidentov. Pražský hrad pri príležitosti čínskej návštevy uzatvorili, informovala televízna stanica ČT24, ktorá slávnostný ceremoniál vysielala v priamom prenose.

České médiá pripomenuli, že delostrelecká salva v Prahe zaznela naposledy pri inaugurácii prezidenta Zemana do funkcie hlavy štátu, do ktorej bol zvolený historicky prvou priamou voľbou. Predtým výstrely z dela uctili pamiatku prezidenta Václava Havla počas jeho pohrebu v roku 2011.

Podpísali zmluvu o strategickej spolupráci

Obaja prezidenti krátko popoludní obaja podpísali zmluvu o strategickej spolupráci. Po prezidentoch podpísali aj českí ministri so svojimi čínskymi kolegami memorandá o porozumení v oblasti priemyslu, dopravy, zdravotníctva alebo školstva.

Zeman po podpise zmlúv ocenil vzájomné priateľstvo a obchodné vzťahy oboch krajín. „Ak som odhadoval, že objem čínskych investícií v tomto roku bude 45 miliárd korún (1,66 miliardy eur), hlboko som sa zmýlil. Len tento rok je to 95 miliárd Kč,“ vyzdvihol český prezident.

Pripomenul, že investície prúdia aj druhým smerom, do Číny, a spomenul pritom automobilový i letecký priemysel. Zaželal Českej republike, aby sa stala pre Čínu vstupnou bránou do Európskej únie. Automobilka Škoda plánuje v Číne v priebehu piatich rokov investovať 60 miliárd Kč.

Očakávajú sa ďalšie protestné akcie

Popoludní sa čínsky prezident stretne s českým premiérom Bohuslavom Sobotkom a ďalšími ústavnými činiteľmi v Lichtenštajnskom paláci na Kampe. Podľa servera iDNES.cz sa tiež očakávajú ďalšie protestné akcie v Prahe.

V českej metropole naďalej platia mimoriadne bezpečnostné opatrenia. V uliciach sú stovky policajtov a vojakov, očakávajú sa aj dopravné uzávierky. Podľa ČT24 vypukla už počas príjazdu kolóny s čínskym prezidentom na hrad v Chotkových sadoch roztržka medzi stúpencami a odporcami Číny, pri ktorej skončil na zemi muž protestujúci proti čínskej politike v oblasti ľudských práv.

Si Ťin-pching s delegáciou pricestoval do Česka na Veľkonočný pondelok. S prezidentom Zemanom sa stretol v ten istý deň neformálne v letnom prezidentskom sídle na zámku v Lánoch, kde spoločne povečerali. Z Česka odcestuje v stredu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miloš ZemanSi Ťin-pching