Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Do Afganistanu odišli desiatky slovenských elitných vojakov
Slávnostný pochod počas slávnostného nástupu príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia odchádzajúcich plniť úlohy do operácie ISAF v Afganistane. Žilina, 6. jún 2014. Foto: SITA/Milo Fabian
24. augusta 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Vojaci odovzdajú priestory v Afganistane koaličným partnerom

BRATISLAVA 26. augusta (WEBNOVINY) – V Afganistane pokračuje logistická príprava na ukončenie pôsobenia slovenských vojakov v misii ISAF, k čom by malo dôjsť koncom tohto roka. Národný podporný prvok slovenského kontingentu (NSE SLOVCON) už intenzívne pracuje na plánovaní dopravných letov a príprave priestorov a materiálu na odovzdanie koaličným partnerom.

„Ani extrémne podmienky v podobe vysokých teplôt a nadmernej prašnosti, manipulácia so špeciálnou technikou a veľa manuálnej práce vôbec neuberajú mojim príslušníkom odhodlanie splniť všetky úlohy čo najlepšie,“ uviedol veliteľ NSE Vladimír Grišlo na webovej stránke ozbrojených síl mil.sk.

Príslušníkom veliteľstva a NSE sa darí plniť úlohy v stanovených termínoch a udržiavať nadštandardnú podporu koaličných partnerov aj nad rámec dohodnutých zmlúv.

Slovenská základňa je v likvidácii

Začiatkom augusta vojaci z Afganistanu hlásili, že už začali likvidovať slovenskú základňu na vojenskom letisku v Kandaháre. Prvou „obeťou“ likvidácie sa stal Slovak House. Táto budova z dreva bola roky symbolom slovenskej základne a reprezentačným priestorom pre mnohé rotácie slovenských jednotiek.

Prijímali tam zahraničné návštevy, vojenské jednotky v nej mávali porady a bol to aj bohoslužobný priestor pre slovenských vojakov.

Úlohu ukončiť misiu ISAF, s ktorou je spojená postupná likvidácia slovenskej základne, dostali príslušníci 22. rotácie slovenského kontingentu v ISAF. V Afganistane pôsobia od 19. júna pod vedením veliteľa Zoltána Iboša.

Dvanásť rokov pôsobenia krajiny

V misii ISAF sa počas dvanásťročného slovenského pôsobenia zúčastnili strážne jednotky, ženijné jednotky, operačný výcvikový a styčný tím OMLT (Operational Mentoring and Liaison Team, jednotky), jednotka na plnenie úloh špeciálnych operácií SOTU (Special Operation Task Unit), poradenská skupina pre špeciálne jednotky SOAG (Special Operation Advisory Group), poradenský tím pre jednotku rýchlej reakcie Afganskej národnej armády MSF SFAT (Maneuver Strike Force Security Forces Advisory Team), jednotky vojenskej polície, jednotliví príslušníci ozbrojených síl, pôsobiaci v medzinárodných veliteľstvách a národné podporné prvky (NSE).

V súčasnosti je väčšina slovenských vojakov nasadená na plnenie úloh na medzinárodnej vojenskej leteckej základni Kandahár.

Odporúčané články

Slovenskí vojaci bojujú o miesto v elitnom českom výcviku V lese pri Snine zadržali päť utečencov z Afganistanu

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...