Vojaci otestujú v Bulharsku protilietadlové strely naostro

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Raketový komplet S 300 PMU
Pozemná ukážka raketového kompletu S - 300 počas 2. Národných leteckých dní - Dní národnej hrdosti 2008. Piešťany, 14. jún 2008. Foto: SITA/Ladislav Novák

BRATISLAVA 21. júna (WEBNOVINY) – Slovenskí vojaci budú mať na spoločnom cvičení s bulharskými partnermi možnosť po prvýkrát absolvovať ostré bojové streľby protilietadlovým raketovým kompletom S-300 PMU. Cvičenie je naplánované na 20. až 27. augusta. Agentúre SITA to potvrdila hovorkyňa rezortu obrany Martina Balleková.

Slovenskú techniku do Bulharska neprevezú

Na cvičení sa zúčastnia bulharské pozemné sily, vzdušné sily a námorníctvo, zo Slovenska to bude 54 vojakov. Slovenskú techniku do Bulharska prevážať nebudeme. Finančné náklady na cvičenie budú známe až po ukončení. Absolvovanie takéhoto cvičenia ešte musí odsúhlasiť vláda.

O cvičení na svojej stránke informovali Ozbrojené sily SR. Vo zverejnenom texte sa píše, že zástupcovia vzdušných síl Slovenska a Bulharska podpísali v Sofii na záverečnej plánovacej konferencii technickú dohodu o cvičení a ukončili tak niekoľkomesačný proces rokovaní a plánovania. Cvičenia pod názvom Joint Air Defence Firing (JADF) 2015 zavŕšia podľa vojakov „dlhoročný proces výcviku obsluhy systému S-300 PMU z protilietadlovej raketovej brigády Nitra“.

Systém S-300 nemal ostré cvičenie

O ostrých streľbách zo systému S-300 hovoril minister obrany Martin Glváč už minulý rok v januári po rokovaní s bulharskými partnermi. Podľa Glváča je zarážajúce, že so systémom S-300 nebol nikto na žiadnom ostrom cvičení. „Lektori, ktorí zaúčajú nových príslušníkov, si z toho systému reálne ešte nevystrelili,“ poznamenal vtedy minister.

Protilietadlový raketový komplet S-300 je v našej armáde od jej vzniku. Zdedili sme ho po rozdelení federácie. Systém je určený k obrane strategických cieľov pred riadenými strelami a lietadlami za každého počasia a aj za podmienok elektronického rušenia. Maximálna diaľka, v ktorej zničí cieľ, je do 75 kilometrov, maximálna výška ničenia cieľa je 27 kilometrov. Systém vyrába ruská firma Alma-Antej. Tá je momentálne na sankčnom zozname EÚ.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Martin Glváč
Firmy a inštitúcie Ozbrojené sily Slovenskej republiky