Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vojaci
Foto: SITA/Tomáš Somr
6. februára 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Vojaci predstavili dobrovoľnú vojenskú prípravu

NOVÉ MESTO NAD VÁHOM 6. februára (WebNoviny.sk) – Obyvatelia Nového Mesta nad Váhom sa dnes v areáli Gymnázia M. R. Štefánika bližšie oboznámili s projektom dobrovoľnej vojenskej prípravy. V rámci akcie „Ukáž, na čo máš“ si zmerali sily s profesionálnymi vojakmi na prekážkovej dráhe. Ako agentúru SITA informoval riaditeľ komunikačného odboru ministerstva obrany Martin Čambalik, išlo v poradí o druhé zo sérií podujatí na podporu dobrovoľnej vojenskej prípravy, do ktorej sa môže v tomto roku v rámci pilotného projektu zapojiť 150 občanov.

Projekt dobrovoľnej vojenskej prípravy je určený pre tých ľudí, ktorí chcú absolvovať vojenský výcvik a získať základné vedomosti a zručnosti nevyhnutné pre plnenie úloh ozbrojených síl a krízového manažmentu. Sériou týchto podujatí im chceme dať možnosť priamo sa spýtať vojakov, čo ich v tejto súvislosti zaujíma a tiež majú jedinečnú príležitosť otestovať si svoje fyzické schopnosti,“ povedal minister obrany SR Martin Glváč.

Ako uviedol veliteľ Pozemných síl Ozbrojených síl SR brigádny generál Ondřej Novosad, ozbrojené sily chcú tak priblížiť občanom svoju prácu „populárnou formou„. „Chceme tým podporiť zákon o dobrovoľnej vojenskej príprave, aby mali predovšetkým mladí ľudia predstavu o práci v Ozbrojených silách SR,“ povedal. Ako ďalej priblížil, k dispozícii sú napríklad ukážky kolesovej techniky, základnej pechotnej a delostreleckej výzbroje.

Záujemcovia si teda môžu vyskúšať napríklad lezeckú stenu, rozborku, zborku zbrane, ale aj sa dozvedieť veľa zaujímavého od našich vojakov,“ zdôraznil.

Podľa plukovníka Tomáša Szalaia zo sekcie ľudských zdrojov ministerstva o dobrovoľnú vojenskú prípravu sa doteraz zaujímalo približne 400 občanov, pričom oficiálne výberové konanie by malo byť spustené v najbližších týždňoch. Absolventi dobrovoľnej vojenskej prípravy budú po ukončení povýšení do hodnosti vojaka 2. stupňa a zaradení do záloh ozbrojených síl. V prípade ďalšieho záujmu budú môcť byť zaradení aj do aktívnych záloh, čo znamená, že budú môcť byť povolaní na plnenie úloh ozbrojených síl alebo krízového manažmentu.

V Novom Meste nad Váhom bol pripravený aj program pre deti, ktoré mohli napríklad získať kartičku mladého vojenského záchranára. Pozrieť si mohli tiež ručné zbrane a vozidlá, ktoré majú vo výzbroji profesionálni vojaci

a v rámci kreatívnych dielní si mohli vyskúšať napríklad maskovanie kamuflážnymi farbami. Rovnako si tiež mohli pochutiť na pravom vojenskom guláši.

Akcia „Ukáž, na čo máš!“ bude pokračovať aj v ďalších slovenských mestách. Aktuálne informácie sú vždy zverejnené na http://www.mosr.sk.

Odporúčané články

Armáda robí podporné akcie k dobrovoľnej vojenskej príprave Cvičenia pripravili vojakov na hrozby, tvrdí minister Glváč

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...