Vojak zastrelil raneného Palestínčana, dostal rok a pol

Izraelského vojaka Elora Azariu odsúdil na 18 mesiacov
Izraelský vojak Elor Azaria pred súdom s rodinou. Foto: archívne, SITA/Marek Mrviš

TEL AVIV 21. januára (WebNoviny.sk) – Izraelského vojaka Elora Azariu odsúdili v utorok na 18 mesiacov väzenia za vlaňajšie zabitie zraneného a neozbrojeného Palestínčana. Prípad vyvolal v Izraeli kontroverzné reakcie; mnohí, vrátane premiéra Benjamina Netanjahua, požadovali vojakovo oslobodenie respektíve omilostenie.

Vojenský súd už v januári uznal Azariu za vinného zo zabitia. Pred budovou súdu očakávali vynesenie verdiktu desiatky vojakových priaznivcov.

Elor Azaria (20) zasahoval vlani v marci pri útoku v meste Hebron v Predjordánsku. Palestínčan s ďalším mužom vtedy nožom zaútočili na príslušníkov izraelskej armády. Vojaci spustili na útočníkov paľbu, pričom jedného z nich zabili hneď.

Druhý – 21-ročný Ábid Fatah Šaríf – zostal ležať na zemi, ale ešte sa hýbal a nikoho nemohol ohroziť. Azaria na Šarífa vystrelil znovu a zasiahol ho do hlavy. Očitý svedok incident zaznamenal na video, ktoré bolo neskôr zverejnené na internete. Udalosť rozdelila izraelskú spoločnosť aj vládu na zástancov a odporcov tohto činu.

Azaria vypovedal, že sa vtedy domnieval, že Šaríf môže mať na sebe vestu s výbušninou. Prokuratúra naopak tvrdila, že išlo o akt pomsty a pre neho navrhovala troj až päťročný väzenský trest.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom