Vojakovi hrozí za odovzdanie dokumentov WikiLeaks 52 rokov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Wikileaks
Foto: SITA/AP

WASHINGTON/LYON 1. decembra (WEBNOVINY) – Americkému vojakovi, ktorý skopíroval tajnú diplomatickú korešpondenciu USA a odovzdal ju organizácii WikiLeaks, hrozí 52 rokov väzenia.

Bradley Manning je pre vážne podozrenia už takmer 200 dní vo väzbe vo Virgínii, píše portál britského denníka Guardian.

Vojaka, ktorý umožnil celému sveta prečítať si, ako sa americkí diplomati vyjadrujú, chce Washington exemplárne potrestať za zneužitie právomocí, zverejnenie tajných informácií a ohrozenie bezpečnosti štátu. Manninga by mali predviesť pred vojenský súd o niekoľko mesiacov.

Manning sa rozhodol skopírovať depeše americkej diplomacie z dôvodu frustrácie z ignorovania jeho osoby, ktorej prepadol počas služobného pobytu v Iraku.

Zmieňoval sa o nej priateľovi-hackerovi, ktorý nakoniec americkým úradom dopomohol k jeho odhaleniu. Manning sa mal skontaktovať so šéfom portálu WikiLeaks Julianom Assangom a dohodnúť sa s ním na zverejnení dokumentov. Vojak si následne napálil dokumenty na CD a aby nevyzeral podozrivo tváril sa, že si napaľuje album speváčky Lady Gaga.

Boh vie, čo sa teraz stane. Snáď to spustí medzinárodnú diskusiu, debaty a reformy… ak nie, tak sme ten najhlúpejší živočíšny druh,“ napísal Manning, ktorého zatkli v máji a takmer nikto ho vo väzbe nemôže navštíviť.

Interpol vydal zatykač na šéfa portálu WikiLeaks

Medzinárodná policajná organizácia Interpol v stredu oznámila, že zalarmovala všetky členské štáty, aby zatkli zakladateľa internetového portálu WikiLeaks Juliana Assangea pre podozrenie zo znásilnenia. To sa zakladá na zatykači vydanom vo Švédsku. V mene Švédska sme vydali „červené varovanie“, uviedla pre tlačovú agentúru AFP hovorkyňa Interpol-u, ktorá potvrdila, že organizácia rozoslala žiadosť Švédska o vystopovanie 39-ročného Austrálčana.

Švédske úrady vydali na šéfa kontroverzného portálu medzinárodný zatykač 20. novembra pre podozrenie zo znásilnenia a sexuálneho obťažovania. Od vtedy je zatykač dostupný všetkým policajným silám na svete. Švédsky súd vydal príkaz na zatknutie Assangea už 18. novembra po tom, ako o to požiadal tamojší úrad medzinárodnej prokuratúry v Göteborgu. Rozhodnutie súdu umožnilo švédskym úradom vydať na Assangea medzinárodný zatykač.

Polícia začala Assangea vyšetrovať už v auguste po tom, ako ho dve Švédky obvinili zo znásilnenia a sexuálneho obťažovania, k čomu malo dôjsť počas jeho návštevy krajiny. Assange všetky obvinenia odmieta a označuje ich za pokusy o zdiskreditovanie WikiLeaks.

Internetový portál WikiLeaks, ktorý Julian Assange založil v roku 2006, sprístupnil v októbri verejnosti 77-tisíc utajovaných dokumentov americkej armády o bojoch v Afganistane v rokoch 2004 až 2010, čo vzbudilo hlasný odpor v USA a viacerých európskych krajinách. V nedeľu portál zverejnil ďalších 250-tisíc tajných dokumentov americkej diplomacie. Väčšinou ide o hodnotiace správy z amerických veľvyslanectiev.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Bradley ManningJulian AssangeLady Gaga
Firmy a inštitúcie InterpolWikiLeaks