Vojakovi v Lešti prerezali lano, hrozila väčšia tragédia

Vrtuľník
Foto: Ilustračné foto Shutterstock

BRATISLAVA 19. septembra (WEBNOVINY) – Vyšetrovatelia nehody vo vojenskom výcvikovom stredisku v Lešti, pri ktorej zahynul po páde z vyše 20-metrovej výšky 40-ročný vojenský policajt, už pracujú najmä s jednou verziou tragédie.

Podľa denníka Sme je to verzia, že vrtuľník Mi-17 mal pri výsadku poruchu a hrozilo, že sa zrúti.

Lano, na ktorom visel Ľubomír Igaz, odrezali. Pre Sme to potvrdili v stredu nezávisle od seba dva dôveryhodné zdroje z prostredia bezpečnostných zložiek.

Vyšetrovací tím prešetruje príčinu poruchy, či sa jej dalo zabrániť pred letom, a hľadá odpoveď, či obetovanie života bolo jediné možné riešenie na záchranu ďalších trinástich.

„Vyšetrovanie pokračuje, ale vyzerá to tak, že tragédia mohla byť oveľa väčšia. Po poruche vrtuľníka s 13 ľuďmi na palube, rozhodovali sekundy, či sa udrží vo vzduchu. Piloti nemajú v podobných prípadoch veľa možností a štandardy jasne určujú, čo musia robiť,“ povedal Sme jeden zo zdrojov.

Vojenskí policajti absolvovali nácvik zlaňovania v Lešti. Trinásť ľudí sa malo dostať z vrtuľníka na zem a plniť úlohy. Mnohí z nich boli skúsení a podobné výsadky robili niekoľkokrát.

Posádku vrtuľníka tvorili pravý a ľavý pilot s palubným technikom. Trinásti výsadkári sedeli na oboch stranách stroja pre vyváženie, a pripútali sa. Vysadzovač mal cez komunikačnú prilbu spojenie s pilotom. Počasie vyhovovalo, vrtuľník bol vo vzduchu a prví vojenskí policajti plnili úlohy na lane, keď sa zmenil výcvik na drámu.

Vrtuľníku podľa Sme vypadli systémy. Pravdepodobne zlyhala elektronika a potom hydraulika. Stroj po technickej poruche stratil stabilitu a ovládateľnosť. ,,Pravdepodobne preto odrezali lano,“ hovorí jeden zo zdrojov Sme. Druhý verziu potvrdil a dodal: „Dvaja sa dostali dolu, ale v kritickej chvíli boli vo vrtuľníku ešte trinásti.“ Ministerstvo obrany ani vedenie strediska v Lešti sa k nehode nevyjadrujú. Igaza pochovali v stredu v Partizánskom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Ozbrojené sily Slovenskej republiky