Vojenská kauza sa skončí ako Gorila, tvrdí politológ Kusý

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Protest Gorila III
Účastníci protestu Gorila - 3. v Bratislave na Námestí SNP. Bratislava, 10. február 2012. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 16. mája (WEBNOVINY) – Kauza údajného tunelovania Vojenskej spravodajskej služby (VSS) v čase prvej Ficovej vlády sa podobá na kauzu Gorila. Myslí si to politológ Miroslav Kusý.

„Zrejme ju čaká scenár ako pri Gorile, teda zahrá sa to tak, že ide o nepotvrdené a neautentické materiály,“ povedal Kusý agentúre SITA.

Denník Sme dostal anonymne 134-stranovú správu, ktorá vyvoláva podozrenia z tunelovania vojenskej rozviedky.

Dokument podľa Sme zrejme vychádza z vnútorného vyšetrovania vo vojenskej rozviedke, ktoré sa rozbehlo, keď ministerstvo obrany viedol Ľubomír Galko.

Žiadne veľké emócie

Politológ Kusý je presvedčený, že kauza vo verejnosti nevyvolá veľké reakcie. „U nás sme na to už necitliví, stratí sa to,“ hovoril. „Je to samozrejme škandalózne, malo by sa to prísne vyšetriť,“ uviedol s tým, že aj tento prípad potvrdzuje potrebu väčšej kontroly tohto orgánu. „Chcelo by to kontrolu, dokonca dvojnásobnú kontrolu, lenže my nemáme ani tú základnú, keď napríklad nie je vymenovaný šéf Najvyššieho kontrolného úradu,“ dodal Kusý.

Existenciu tajnej správy potvrdili Galko, expremiérka Iveta Radičová aj exminister vnútra Daniel Lipšic. Nepotvrdili, či ide o dokument, ktorý má Sme, pretože ide o tajné informácie.

Tajná správa podľa denníka tvrdí, že dvaja šéfovia tajných vojenských služieb postupovali ako organizovaná skupina a s peniazmi a majetkom tajných služieb narábali tak, aby z toho mali osobný prospech oni alebo tretie osoby.

Sme dokument odovzdalo šéfovi osobitného parlamentného výboru na kontrolu vojenského spravodajstva Martinovi Fedorovi (SDKÚ-DS) a prokurátorovi špeciálnej prokuratúry. K tajnej správe sú priložené desiatky strán interných „informačných správ“, pokynov, kúpnych i darovacích zmlúv či faktúr.

Ani jeden z dvoch škandálov nevyšetrili

V priebehu dvoch rokov nastali vo vojenskom spravodajstve podľa Martina Fedora dva obrovské škandály a ani jeden nie je vyšetrený. Upozornil na odpočúvania v roku 2011 a dnes medializované vážne podozrenia z tunelovania Vojenskej spravodajskej služby (VSS).

„V takomto stave to nemôže zostať v záujme samotnej spravodajskej služby,“ povedal dnes novinárom Fedor po mimoriadnom rokovaní Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti vojenského spravodajstva, ktoré zvolal ako jeho predseda. „Ak sú dokumenty, ktorých kópie som dostal, pravé, sú utajovanými skutočnosťami, nemôže ma tešiť, že sú k dispozícii aj nepovolaným osobám,“ povedal s tým, že kópie dokumentov vykazujú prvky originality ich originálov.

Kompletné dokumenty pošle špeciálnemu prokurátorovi na ďalšie vyšetrovanie. Výboru Fedor dnes navrhol, aby rokovanie prerušili, aby sa s materiálmi oboznámili aj ostatní členovia výboru. „V piatok budeme pokračovať za účasti ministra obrany a riaditeľa vojenského spravodajstva. Výbor s tým súhlasil,“ povedal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicIveta RadičováĽubomír GalkoMiroslav Kusý