Vojenské letisko Sliač pripravia pre stíhačky F-16, Pellegriniho vláda schválila jeho rekonštrukciu

Letisko Sliač
Letisko Sliač. Foto: facebook. com/airport.sliac

Vláda SR odobrila začiatok rekonštrukcie vojenského letiska na Sliači. Materiál z dielne Ministerstva obrany SR schválili ministri s tým, že ide o prípravu pre nové stíhacie lietadlá F-16. Rezort obrany počíta s výdavkami na úrovni 55 miliónov eur.

Ponuku USA odmietli

Ponuku na rekonštrukciu vojenských letísk predložila aj vláda Spojených štátov amerických. Po nezhodách v koalícii napokon Slovensko americkú finančnú pomoc nevyužije. Nové stíhačky F-16 budú dodané na prelome rokov 2022 a 2023, pričom úvodná investícia presiahne 1,6 miliardy eur.

„Predpokladaná hodnota zákazky na projekt vrátane projektovej prípravy na leteckej základni Sliač v súvislosti s nákupom novej leteckej techniky F-16 C/D Block 70 predstavuje sumu vo výške 55 383 672,00 € vrátane DPH, ktorá bude kapitálovým výdavkom štátneho rozpočtu kapitoly Ministerstva obrany Slovenskej republiky,“ uvádza schválený dokument.

Opravia aj hangár údržby

Súčasťou plánovanej rekonštrukcie a modernizácie Leteckej základne Sliač je napríklad rekonštrukcia a vybudovanie nových rolovacích dráh, rekonštrukcia skladu náhradných dielcov a trafostanice, ako aj vybudovanie nového vchodu od obce Sielnica.

Zrekonštruovaný bude aj hangár údržby a vybudovať by sa malo tiež umývacie zariadenie pre lietadlá a dočasné úložisko munície, ako aj ďalšie objekty v priestore leteckej základne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter GajdošPeter Pellegrini