Vojenské porážky Islamský štát strategicky neoslabili

Islamský štát
Foto: ilustračné, SITA/AP

New York 12. júna (WebNoviny.sk) – Šéf OSN pre politické záležitosti Jeffrey Feltman

vyhlásil, že extrémistická organizácia Islamský štát (IS) strategicky nezoslabla napriek tomu, že v Iraku a Sýrii utrpela čiastkové vojenské porážky. Tie však podľa jeho slov nie sú nezvratné. Feltman tiež upozornil, že existuje zvýšené riziko, že bojovníci IS sa budú pokúšať podnikať útoky na medzinárodné ciele.

Feltman uviedol pred Bezpečnostnou radou OSN v New Yorku, že hrozba zo strany Islamského štátu a jeho odnoží „je stále vysoká a rozvetvuje sa“. Predstaviteľ OSN dodal, že dodávky zbraní a munície na územie ovládané militantnou organizáciou stále vyvolávajú vážne obavy.

Islamský štát prechádza na novú fázu boja

Feltman podľa tlačových agentúr AP a DPA povedal, že vojenské porážky v Sýrii a Iraku „môžu byť jedným z faktorov, ktorý sa skrýva za značným nárastom zahraničných teroristických bojovníkov vracajúcich sa do svojich domovských krajín. Existuje riziko, že tam budú pripravovať útoky.“

Dôsledkom vojenských porážok môže byť podľa Feltmana aj to, že Islamský štát prechádza na novú fázu boja, povyšuje úlohu svojich odnoží, presúva financie mimo súčasných konfliktných oblastí „a stupňuje riziko komplexných, mnohonásobných, koordinovaných a zahraničných útokov“.

Iracká armáda oslobodzuje Fallúdžu

OSN v stredu zároveň poopravila a výrazne zvýšila počet civilistov, údajne uviaznutých v obliehanom irackom meste Fallúdža, ktoré je baštou Islamského štátu len 50 kilometrov západne od Bagdadu – údajne je ich možno až 90.000. V predchádzajúcom odhade uviedla OSN počet 50.000 civilistov. Koordinátorka pomoci OSN v Iraku Lise Grandeová v telefonickom rozhovore pre agentúru Reuters upozornila, že civilisti zažívajú v obliehanej Fallúdži „hroznú“ situáciu.

Iracká armáda začala 23. mája ofenzívu zameranú na vyhnanie Islamského štátu z Fallúdže, ale mesto je v podstate obliehané – už približne šesť mesiacov tam nie je možný prísun žiadnych zásob. Vyše 20.000 obyvateľom sa podarilo z Fallúdže ujsť za mimoriadne ťažkých podmienok – niekoľko dní kráčali do oblastí kontrolovaných vládnymi silami a pri tom ich ostreľovali bojovníci IS.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štátOSN Organizácia Spojených národov