Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Islámský štá zverejnil koncom novembra 2014 fotografie detských vojakov z mesta z Rakká. (20. november 2014) Foto: SITA/AP
11. februára 2016 SprávySvet od SITASITA Diskusia()

Vojna je každodennou realitou pre 300 000 detí

Brusel 14. februára (WebNoviny.sk) – Vojna je každodennou realitou pre 300.000 detí vo svete. Uviedlo to v Bruseli medzinárodné združenie vojnou zasiahnutých ľudí WAPA International.

Združenie WAPA International pri príležitosti Medzinárodného dňa proti využívaniu detí ako vojakov, ktorý tento rok padol na piatok, predstavilo svoju novú osvetovú kampaň na túto tému. Kampaň sa točí okolo krátkeho filmu belgickej režisérskej dvojice Florine Perpétovej a Victorine Michelovej, ktorý natočili v rôznych mestách Belgicka s mladými hercami z celej krajiny. Prostredníctvom trojminútového film s názvom Detská hra približne 300.000 detí žijúcich v rôznych oblastiach sveta nie je vojna hrou ale každodennou realitou.

Film v dvoch paralelných líniách ukazuje deti zo Západu, ktoré sa „hrajú“ na vojnu na ihrisku a v domácom prostredí a súčasne aj africké deti, ktoré používajú skutočné zbrane. WAPA International sa snaží pomáhať detským obetiam vojen, z ktorých mnohé sú bývalí vojaci. Združenie finančne podporuje partnerskú organizáciu na severe Ugandy. Ide o oblasť, ktorá spustošená takmer 20 rokov trvajúcimi ozbrojenými konfliktami.

Počas tohto obdobia bolo naverbovaných za vojakov až okolo 60.000 detí, uviedla v dnešnej správe Solveig Vinamontová, jedna zo zakladateliek tohto združenia. Ugandský partner WAPA International rozbehol štyri programy v prospech obetí vojny, od nákupu dobytka, cez poskytovanie mikroúverov, zdravotnej starostlivosti a zabezpečovanie vzdelávacích programov.

OSN vyhlásilo 12. február za Medzinárodný deň proti využívaniu detí ako vojakov s cieľom zvýšiť informovanosť o tejto problematike a získať podporu pre kampaň „Zero Under 18“ (nijakí vojaci mladší než 18 rokov). OSN by tiež chcela presadiť univerzálnu ratifikáciu Opčného protokolu k Dohovoru o právach dieťaťa o účasti detí v ozbrojených konfliktoch.

Odporúčané články

V obkľúčených mestách v Sýrii uviazlo viac než milión ľudí Vo vojne v Sýrii zahynulo v roku 2015 vyše 55 000 ľudí

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Svet

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...