Vojna na Ukrajine: Rusi pustošia dediny, opäť zasiahli dôležitý most a Lavrov nahneval Izrael (online)

Ukrajina, Rusko, vojna
Ukrajinský vojak kráča na zničenom ruskom bojovom vozidle v Buche na Ukrajine vo štvrtok 7. apríla 2022. Foto: SITA/AP

Ruské sily v rámci pokračujúcej ofenzívy zintenzívňujú tlak na frontové línie v Luhanskej oblasti, najvýchodnejšom regióne Ukrajiny. Referuje o tom spravodajský web CNN.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

V spomenutej oblasti cez víkend zúrili ťažké boje. Tamojší gubernátor Serhij Hajdaj v pondelok pre ukrajinskú televíziu povedal, že ruské sily pustošia dediny pozdĺž frontovej línie a potom sa tlačia vpred. „Strategicky povedané, jediné miesto, kam môžu Rusi postúpiť, sú oblasti, ktoré úplne zničili. Kompletne zničili celú Novotoškivku. V nej nebolo kde držať obranu, a obsadili ju,“ povedal Hajdaj.

Táto tzv. stratégia spálenej zeme prinútila ukrajinské vojenské sily stiahnuť sa na niektorých miestach, aby sa vyhli značným stratám na životoch. „V Kreminne sme pochopili, že ak sa budeme len držať pri zemi, chlapci zomrú a nepriateľovi sa nič nestane, tak sme sa preskupili a odišli,“ podotkol gubernátor.

Podľa Hajdaja sa i väčšina mesta Rubižne nachádza pod kontrolou Rusov. „Rubižne bolo veľmi zničené, ale nedá sa povedať, že Rusi úplne obsadili mesto, pretože na perifériách sú obranné línie a naši tam nielen držia obranu, ale aj neustále škodia nepriateľovi,“ skonštatoval.

Ruská armáda znova zasiahla strategický most na juhozápade Ukrajiny. Gubernátor Odeskej oblasti Maksym Marčenko uviedol, že Rusi v pondelok zasiahli most nad ústím rieky Dnester západne od Odesy, ktorý už ťažko poškodili dva predošlé ruské raketové útoky. Most poskytuje jediné železničné a kľúčové diaľničné spojenie do oblastí západne od Odesy. Jeho zničenie obmedzuje prístup k zásielkam zbraní a iného nákladu zo susedného Rumunska.

Útoky na most sa odohrali po tom, čo popredný ruský vojenský dôstojník povedal, že Rusko chce získať kontrolu nad celým juhom Ukrajiny a vybudovať pozemný koridor do odštiepeneckého moldavského regiónu Podnestersko, kde nedávno tiež eskalovalo napätie. V Podnestersku je nasadených odhadom 1 500 ruských vojakov a Ukrajina a Západ sa obávajú, že by ho Rusko mohlo využiť na otvorenie nového frontu vojny na Ukrajine.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Jill Bidenová, manželka amerického prezidenta Joea Bidena, strávi Deň matiek stretnutím s ukrajinskými matkami a deťmi, ktoré museli utiecť z Ukrajiny po tom, ako v nej Rusko rozpútalo vojnu. Biely dom o tom informoval v nedeľu neskoro večer. Stretnutie sa uskutoční 8. mája na Slovensku, kde prvá dáma USA zavíta v rámci päťdňovej cesty do Európy.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Moskvu z vedenia „vyhladzovacej vojny“. Argumentoval nedeľňajšími útokmi na nevojenské ciele.

Zelenskyj vo svojom nočnom prejave uviedol, že ruské ostreľovanie zasiahlo sklady potravín, obilia a hnojív a obytné štvrte v Charkive, Donbase a ďalších regiónoch. „Ciele, ktoré si vyberajú, opäť dokazujú, že vojna proti Ukrajine je pre ruskú armádu vyhladzovacia vojna,“ povedal.

Povedal, že Rusko zo škôd nič nezíska, ale bude sa ďalej izolovať od zvyšku sveta. „Aký by mohol byť strategický úspech Ruska v tejto vojne? Úprimne, neviem,“ dodal Zelenskyj.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

21:00 Pondelkový online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v utorok.

20:23 Ukrajinské mesto Odesa v pondelok popoludní zasiahol ďalší raketový útok. Tlačové stredisko južných bezpečnostných a obranných síl informovalo, že ruské sily vykonali útok na mestskú infraštruktúru, ktorý poškodil náboženskú budovu. Odeský gubernátor Maksym Marčenko na komunikačnej platforme Telegram uviedol, že po útoku hlásia mŕtvych aj zranených, ale počet nešpecifikoval. Informuje o tomo spravodajský portál BBC.

Je to už druhý raketový útok na Odesu v ostatných dňoch. V sobotu ukrajinské úrady informovali, že takýto útok zasiahol dráhu na odeskom letisku.

19:52 Internet v ukrajinskom meste Cherson, ktoré v marci dobyli ruské sily, je podľa sieťových analytikov po 24-hodinovom odpojení obnovený, ale pod kontrolou Kremľa. Šéf internetovej analýzy pre Kentik Inc. Doug Malory uviedol, že niekto zrejme aktivoval pripojenie do Chersonu cez polostrov Krym. Vývoj je podľa jeho slov až „podivne podobný“ tomu, čo sa dialo, keď v roku 2014 Rusko anektovalo Krym. Spoločnosť Netblocks sídliaca v Londýne oznámila, že prevádzka v Chersonskej oblasti bola od nedele večera po celodennom výpadku presmerovaná cez ruský štátom kontrolovaný Rostelekom.

Ukrajinskí predstavitelia v nedeľu uviedli, že internetová a mobilná komunikácia bola prerušená vo veľkej časti Chersonskej aj časti Zaporižžskej oblasti. Obviňujúc Rusko výpadky pripísali pretrhnutiu základných optických káblov a výpadku elektriny. Ukrajinská štátna služba špeciálnej komunikácie uviedla, že Kremeľ nepravdivo tvrdil, že ukrajinská vláda nariadila zastavenie prevádzky.

19:33 Ukrajinská bezpečnostná služba tvrdí, že ruské sily presúvajú mŕtvych vojakov v malých skupinách a v noci, aby zakryli ťažké straty. Táto metóda je pomalšia a telá, ktoré sa dostávajú do Ruska, sú už z časti rozložené a je treba ich identifikovať.

18:10 Ruská armáda nepretržite bombarduje humanitárne centrá v ukrajinskom meste Rubižne v Luhanskej oblasti a snaha o evakuáciu bola opäť zmarená.

Uviedol to na komunikačnej platforme Telegram šéf vojenskej administratívy Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj. „Je nebezpečné byť v humanitárnych centrách, dokonca len niekoľko minút. Nie je možné tam pracovať, zachraňovať ľudí a distribuovať pomoc. Pre nepretržité bombardovanie sú obyvatelia mesta Rubižne na pokraji humanitárnej katastrofy,“ uviedol Hajdaj. Informuje o tom portál cnn.com.

Šéf vojenskej administratívy Luhanskej oblasti dodal, že naposledy sa evakuačné vozidlá do mesta dostali pred týždňom. Zachránili ľudí a priviezli niekoľko ton potravín. V iných mestách Luhanskej oblasti je podľa jeho slov situácia v dodávkach humanitárnej pomoci pod kontrolou.

17:21 Poľská ministerka životného prostredia vyzvala na okamžité sankcie na ruskú ropu a plyn. Anna Moskwa sa tak vyjadrila po príchode na mimoriadne stretnutie ministrov energetiky členských štátov Európskej únie (EÚ) v Bruseli, ktoré sa dnes sústreďuje hlavne na zásoby a dodávky zemného plynu, od ktorého minulý týždeň ruský gigant Gazprom odpojil Poľsko a Bulharsko.

16:51 Dron ukrajinskej armády Bayraktar v pondelok ráno v Čiernom mori zničil dva ruské hliadkové a útočné člny Raptor. Oznámil to hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj. „Dva ruské člny triedy Raptor boli zničené dnes na svitaní pri Haďom ostrove,“ napísal Zalužnyj na komunikačnej platforme Telegram. Moskva na toto tvrdenie zatiaľ nereagovala. Informuje o tom spravodajský portál news.sky.com. Zničenie hliadkových a útočných člnov nasleduje len týždne po tom, ako sa pri ukrajinskom pobreží potopila vlajková loď ruskej Čiernomorskej flotily Moskva. Ukrajina tvrdí, že krížnik zasiahli dve protilodné strely. Rusko však útok nepotvrdilo a hovorí, že požiar na palube lode spôsobil výbuch munície.

16:16 Ruská armáda znova zasiahla strategický most na juhozápade Ukrajiny.

Gubernátor Odeskej oblasti Maksym Marčenko uviedol, že Rusi v pondelok zasiahli most nad ústím rieky Dnester západne od Odesy, ktorý už ťažko poškodili dva predošlé ruské raketové útoky. Most poskytuje jediné železničné a kľúčové diaľničné spojenie do oblastí západne od Odesy. Jeho zničenie obmedzuje prístup k zásielkam zbraní a iného nákladu zo susedného Rumunska.

Útoky na most sa odohrali po tom, čo popredný ruský vojenský dôstojník povedal, že Rusko chce získať kontrolu nad celým juhom Ukrajiny a vybudovať pozemný koridor do odštiepeneckého moldavského regiónu Podnestersko, kde nedávno tiež eskalovalo napätie. V Podnestersku je nasadených odhadom 1 500 ruských vojakov a Ukrajina a Západ sa obávajú, že by ho Rusko mohlo využiť na otvorenie nového frontu vojny na Ukrajine.

15:36 Šesťdesiatdeväť ľudí, ktorí v nedeľu vyšli z mariupoľskej oceliarne Azovstaľ, sa rozhodlo pre evakuáciu na Ukrajinou kontrolované územia a ďalších 57 z továrne a okolitých oblastí požiadalo o evakuáciu do oblastí pod ruskou kontrolou.

V pondelok to uviedlo ruské ministerstvo obrany. Podľa rezortu v sobotu odišlo z oceliarne 21 ľudí a 25 opustilo ich domovy v susedných oblastiach, pričom všetci sa „dobrovoľne rozhodli zostať“ v separatistickej samozvanej Doneckej ľudovej republike. Prvého mája z Azovstaľu odišlo 80 ľudí a 11 z nich „zostalo v Doneckej republike“, vyhlásil rezort.

Ukrajinské úrady tieto údaje zatiaľ nepotvrdili. Agentúra AP upozorňuje, že sa nedali nezávisle overiť.

14:57 Delegácia amerického Kongresu na čele so šéfkou Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovou v pondelok navštívila Varšavu, aby vyjadrila vďačnosť Poľsku za jeho humanitárnu a ďalšiu pomoc Ukrajine.

Pelosiová a niekoľkí americkí zákonodarcovia sa stretli s prezidentom Andrzejom Dudom a s poľskými poslancami. Ich cesta do Varšavy nasledovala po víkendovej návšteve Kyjeva, kde sa stretli s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Ukrajinskému lídrovi sľúbili podporu pre jeho krajinu, kým nezvíťazí v boji proti ruskej invázii.

Vo vyhlásení zverejnenom po schôdzke s prezidentom Dudom ho Pelosiová označila za „cenného partnera pri podpore ľudu Ukrajiny tvárou v tvár Putinovej brutálnej a nevyprovokovanej vojne“.

Šéfka Snemovne reprezentantov uviedla, že členovia jej delegácie počas stretnutia „vyjadrili veľkú vďačnosť Spojených štátov poľskej vláde a poľskému ľudu za to, že otvorili svoje srdcia a domy ukrajinským utečencom a opätovne sme potvrdili sľub našej krajiny podporovať humanitárnu snahu Poľska“.

Zelenskyj, Nancy Pelosiová
Nancy Peloisová a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: SITA/AP

14:52 Ruské sily v rámci pokračujúcej ofenzívy zintenzívňujú tlak na frontové línie v Luhanskej oblasti, najvýchodnejšom regióne Ukrajiny.

Luhanská oblasť, Ukrajina, Rusko, vojna
Luhanská oblasť. Foto: SITA/AP

14:46 Maďarsko je naďalej proti zavedeniu embarga Európskej únie (EÚ) na ropu a zemný plyn dovážané z Ruska. 

Viktor Orbán, Vladimír Putin
Viktor Orbán a Vladimír Putin. Foto: SITA/AP - koláž Wbn

14:31 Lotyšské ministerstvo zahraničných vecí v pondelok uviedlo, že „rozhodne vyzýva“ svojich občanov, aby necestovali do separatistického regiónu Podnestersko v Moldavsku.

Tých, ktorí sa v Podnestersku nachádzajú, rezort lotyšskej diplomacie vyzýva, aby ho opustili. Existujú totiž obavy, že ruská vojna na Ukrajine by sa mohla rozšíriť aj na Podnestersko.

Lotyšský rezort zahraničia do úvahy berie terajšie regionálne bezpečnostné hrozby a nedávne rozhodnutie moldavského parlamentu o predĺžení núdzového stavu v celej krajine na 60 dní. Informovala o tom tlačová agentúra Baltic News Service.

14:13 Ruská armáda tvrdí, že počas bojov v Doneckej oblasti zostrelila ukrajinskú stíhačku MiG-29. 

Hovorca ruského rezortu obrany Igor Konašenkov počas tlačového brífingu tiež uviedol, že ruské letectvo tam zničilo aj strelu Smerč a v Luhanskej oblasti dve rakety Točka-U.

Ruské sily tiež podľa neho zničili desať ukrajinských dronov a zasiahli 38 vojenských cieľov vrátane muničných skladov a veliteľských stanovíšť.

14:09 K 23. aprílu tohto roka si prácu na Slovensku našlo 5 254 odídencov z Ukrajiny. Zamestnanosť z celkového počtu 37,2-tisíca odídencov vo vekovej skupine 18 až 64 rokov tak dosiahla 13 percent. Miera zamestnanosti je však rôzna pre rôzne vekové skupiny. Zatiaľ čo zo žien vo veku 50 rokov pracovalo až 20 percent, zamestnanosť žien v reprodukčnom veku, v ktorom sa zvyknú starať o malé deti, bola zhruba polovičná. Odídenci sa zatiaľ uplatňujú najmä na pozíciách vyžadujúcich nízku a strednú kvalifikáciu.

14:02 Naďalej existuje riziko, že Rusko obmedzí dodávky energií do krajín, ktoré nebudú platiť v súlade s ruskými podmienkami. 

Pre BBC Radio 4 to v pondelok povedal generálny riaditeľ Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Richard Prokypčák. Tvrdí, že „riziko tu určite je“ a hlavným cieľom SPP je byť na takúto situáciu pripravený. Ako dodal, v súvislosti s financovaním ruského zemného plynu neexistujú jednoduché odpovede.

13:53 Rozhodnutie organizátorov tretieho grandslamového turnaja tenisovej sezóny londýnskeho Wimbledonu zakázať štart ruským a bieloruským tenistom vyvolalo kritiku medzi svetovými hráčmi aj laickou verejnosťou. 

Najnovšie sa na túto tému vyjadril aj Španiel Rafael Nadal, víťaz rekordných 21 titulov na turnajoch „veľkej štvorky“ taký verdikt označil za nespravodlivý. Rusi a Bielorusi nesmú v All England Clube štartovať z dôvodu ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu, ktorú Kremeľ vedie aj s podporou autoritárskeho režimu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Voči postoju organizátorov londýnskeho grandslamového turnaja sa už ohradilo vedenie ATP, WTA a mnoho hráčov na čele so svetovou jednotkou Srbom Novakom Djokovičom. Teraz sa ku kritikom pridal aj štvrtý hráč sveta Nadal.

Rafael Nadal
Španielsky tenista Rafael Nadal. Foto: archívne, SITA/AP

13:46 Fínska jadrová energetická spoločnosť v pondelok oznámila, že sa rozhodla s okamžitou platnosťou ukončiť zmluvu s ruskou štátnou jadrovou energetickou korporáciou Rosatom na zhotovenie jadrovej elektrárne, čiastočne v dôsledku vojny na Ukrajine, ktorá podľa Fínov „zhoršila riziká pre projekt“.

12:44 Ministri energetiky budú diskutovať o obmedzení dodávok plynu i ďalších sankciách voči Rusku.

12:18 Počet nemeckých firiem, ktoré majú obavy o svoje prežitie, napriek ruskej vojne na Ukrajine výrazne klesol. V apríli sa o svoje prežitie obávalo 7,1 percenta nemeckých podnikov, čo bolo o takmer polovicu menej ako v januári (13,7 %). Vyplýva to z prieskumu mníchovského inštitútu Ifo, ktorý o jeho výsledkoch informoval v pondelok.

„Avšak sektory, ktoré osobitne tvrdo postihla pandémia koronavírusu, stále majú existenčné obavy. Patria k nim sektory pohostinstva a organizovania podujatí, v ktorých sa o prežitie obáva 25 percent firiem,“ uviedol šéf oddelenia prieskumov v inštitúte Ifo Klaus Wohlrabe.

V nemeckom sektore služieb sa však o svoju existenciu v apríli obávalo len 6,9 percenta firiem, pričom v januári to bolo 15,1 percenta. V rámci firiem podnikajúcich v oblasti informačných technológií fakticky nijaké firmy nemajú obavy o svoju budúcnosť a rovnaká situácia je aj v segmente realitných spoločností.

11:54 Izraelské ministerstvo zahraničia si v súvislosti vyjadreniami Sergeja Lavrova predvolalo ruského veľvyslanca v Izraeli.

Sergej Lavrov
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Foto: archívne, SITA/AP

11:32 V nedeľu prešlo hraničnými priechodmi na vstupe do Slovenskej republiky takmer 3400 osôb. Z toho bolo 846 mužov, 1 899 žien a 647 detí. O dočasné útočisko požiadalo 116 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi v nedeľu 3 074 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 197 policajtov, 62 hasičov, 112 colníkov, 470 vojakov, 125 dobrovoľníkov, 25 príslušníkov zahraničných zložiek a 14 zamestnancov migračného úradu. Zároveň bolo vypravených 19 autobusov, ktoré prepravili 221 osôb na rôzne miesta v rámci Slovenskej republiky. Vlakovou dopravou bolo prepravených 181 osôb.

Slovensko-ukrajinské hranice už od začiatku konfliktu pri vstupe do SR prekročilo takmer 385-tisíc osôb, udelených bolo takmer 73-tisíc dočasných útočísk. Na hraničných priechodoch na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali spolu takmer 129-tisíc osôb.

11:32 Od začiatku ruskej invázie už z Ukrajiny ušlo najmenej 5,5 milióna ľudí. Vyplýva to z najnovších údajov Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), informuje spravodajský portál CNN. Okrem 5 563 959 registrovaných utečencov je najmenej ďalších 7,7 milióna ľudí, ktorí museli ujsť zo svojich domovov, vysídlených vnútri Ukrajiny, dodáva správa Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM). UNHCR očakáva, že z Ukrajiny ujde 8,3 milióna ľudí.

Vojna na Ukrajine
Foto: ilustračné, SITA/AP

10:46 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan povedal, že vojna na Ukrajine by nemala negatívne ovplyvniť turistickú sezónu. Ruský prezident Vladimir Putin je podľa neho „veľmi citlivý“ k potrebám Turecka získať príjmy z cestovného ruchu a už prisľúbil, že ho podporí.

Turecko trpí prudko rastúcou infláciou a potrebuje počas letnej dovolenkovej sezóny zahraničných návštevníkov. Erdogan dodal, že po jeho minulotýždňovej návšteve Saudskej Arábie začnú chodiť do Turecka i saudskí turisti.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre grécku štátnu televíziu ERT povedal, že ruský turizmus prináša príjmy do susedného Grécka a Turecka a nazval to „krvavými peniazmi“. Zelenskyj poukázal na dvojitý meter Turecka, ktoré sa snaží vystupovať ako mediátor v mierových rokovaniach medzi Ukrajinou a Ruskom.

9:57 Viac ako štvrtina všetkých jednotiek, ktoré Rusko nasadilo do vojny na Ukrajine, je momentálne „neschopná boja“. V najnovšej správe to tvrdí britské ministerstvo obrany.

Rusko podľa neho od februára zapojilo do vojny viac ako 120 takzvaných „práporových taktických skupín“, čo predstavuje 65 % celkovej bojovej sily Moskvy. Je pravdepodobné, že viac ako štvrtina týchto jednotiek nemôže bojovať. Túto bojovú neschopnosť ovplyvňuje smrť a zranenia vojakov, ale aj poškodenie alebo zničenie vybavenia.

Britská armáda uviedla, že niektoré z ruských najelitnejších síl, ako napríklad výsadkové vojská VDV, „utrpeli najvyšší stupeň opotrebovania“ a „Rusku pravdepodobne potrvá roky, kým tieto sily obnoví“.

9:43 Konvoj podporovaný Organizáciou Spojených národov (OSN) a Medzinárodným výborom Červeného kríža sa v pondelok pokúsi opustiť Mariupoľ. Mestská rada to oznámila prostredníctvom komunikačnej platformy Telegram, informuje spravodajský portál CNN.

Konvoj by mal zozbierať civilistov na viacerých miestach v Mariupole a následne ich odviezť do dvoch dedín neďaleko juhoukrajinského mesta Berďansk, uviedla rada.

Miestne úrady v nedeľu „z bezpečnostných dôvodov“ prerušili evakuáciu civilistov z Mariupoľa. Predtým sa však podarilo dostať asi stovku ľudí z obliehanej oceliarne Azovstaľ. Podľa najnovších odhadov by sa v meste malo ešte stále nachádzať asi 100-tisíc civilistov.

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň počas návštevy generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa v Moskve „v princípe“ súhlasil s tým, že povolí OSN a Červenému krížu, aby pomáhali s evakuáciou civilistov z Mariupoľa.

9:14 Ruským mestom Belgorod, severne od Ukrajiny, v pondelok v skorých ranných hodinách otriasli dva silné výbuchy.

Informoval o tom gubernátor, uvádza spravodajský portál BBC. Vjačeslav Gladkov prostredníctvom komunikačnej platformy Telegram oznámil, že „podľa operačného velenia nie sú žiadne škody“ a „neboli žiadne obete“.

V ostatných týždňoch nastalo v ruských regiónoch blízko hraníc s Ukrajinou niekoľko požiarov a výbuchov. Po explóziách zhorel muničný sklad v Belgorodskej oblasti a úrady vo Voronežskom regióne uviedli, že systém protivzdušnej obrany zostrelil dron. Pred týždňom zachvátil požiar sklad ropy v Briansku. Výbušné zariadenie poškodilo v nedeľu železničný most v ruskej Kurskej oblasti, ktorá hraničí s Ukrajinou. Podľa regionálnej vlády, si ani tento výbuch nevyžiadal obete.

8:38 Výbušné zariadenie poškodilo v nedeľu železničný most v ruskej Kurskej oblasti, ktorá hraničí s Ukrajinou. Regionálna vláda o výbuchu informovala v príspevku na Telegrame.

Nedeľný výbuch spôsobil čiastočné zrútenie mosta pri obci Konopelka na trase Sudža – Sosnovyj Bor. „Bola to sabotáž a bolo začaté trestné konanie,“ uviedol podľa agentúry TASS gubernátor oblasti Roman Starovojt. Dodal, že výbuch si nevyžiadal žiadne obete a nemal žiadny vplyv na pohyb vlakov.

V ostatných týždňoch nastalo v ruských regiónoch blízko hraníc s Ukrajinou niekoľko požiarov a výbuchov. Po explóziách zhorel muničný sklad v Belgorodskej oblasti a úrady vo Voronežskom regióne uviedli, že systém protivzdušnej obrany zostrelil dron. Pred týždňom zachvátil požiar sklad ropy v Briansku.

8:16 Zástupca veliteľa bataliónu Azov Sviatoslav Palamar, ktorý pomáha brániť poslednú baštu ukrajinského odporu v strategickom prístavnom meste Mariupoľ na pobreží Azovského mora, ocenil začiatok evakuácie ľudí z oceliarne Azovstaľ.

Tvrdí, že k niektorým zraneným vo fabrike bolo ťažké dostať sa. Dúfa, že evakuácia bude pokračovať dovtedy, kým sa všetci civilisti i vojaci nedostanú von. „Sú tam sutiny. Nemáme žiadne špeciálne vybavenie. Pre vojakov je ťažké zdvihnúť tony vážiace kusy len rukami,“ povedal.

Oceliareň Azovstaľ je podľa Palamara posiaty mínami, raketami, delostreleckými granátmi a nevybuchnutou kazetovou muníciou. Spolu s bataliónom Azov bránia komplex aj policajti, pohraničníci, pobrežná stráž a 36. námorná brigáda. „Niektorí strážia územie, niektorí bránia pokusom o útoky, niektorí sú zodpovední za prímerie, niektorí pomáhajú pri odstraňovaní trosiek pod ostreľovaním,“ poznamenal Palamar.

Povedal, že boj komplikuje prítomnosť detí a civilistov. V oceliarni sa podľa neho nachádza veľa zranených ľudí, nie je dosť vody a vzduch páchne rozkladajúcimi sa telami. Zdôraznil, že bojovníci v oceliarni budú pokračovať v odpore, kým nedostanú rozkaz, aby to nerobili.

„Najlepším riešením v tejto situácii je naša evakuácia. Má zmysel pokračovať v tomto masakre?“ spýtal sa. Domnieva sa, že patová situácia v oceliarni zachránila veľa životov. „Pretože ak by sme to neurobili, predná línia by bola oveľa väčšia. Predná línia by bola v inej oblasti,“ podotkol Palamar.

8:05 Manželka amerického prezidenta Joea Bidena strávi Deň matiek stretnutím s ukrajinskými matkami a deťmi, ktoré museli utiecť z Ukrajiny po tom, ako v nej Rusko rozpútalo vojnu. Biely dom o tom informoval v nedeľu neskoro večer. Stretnutie sa uskutoční 8. mája na Slovensku, kde prvá dáma Spojených štátov Jill Bidenová zavíta v rámci päťdňovej cesty do Európy.

Jill Bidenová
Prvá dáma Spojených štátov amerických Jill Bidenová. Foto: SITA/AP

7:37 Pri nedeľňajšom ruskom ostreľovaní v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny zahynuli štyria civilisti a ďalších 11 utrpelo zranenia. Na Telegrame to uviedol gubernátor Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko, ktorý dodal, že civilisti boli zasiahnutí v meste Lyman. „Jedna osoba zomrela i v meste Bachmut v Luhanskej oblasti,“ doplnil. Kyrylenko taktiež poznamenal, že nie je možné určiť počet obetí v zbombardovanom prístavnom meste Mariupoľ a meste Volnovacha, ktoré kontrolujú prokremeľskí separatisti.

7:24 Nemecko robí pokroky v budovaní nezávislosti od ruských fosílnych palív. Povedal to nemecký vicekancelár a minister hospodárstva a klímy Robert Habeck.

7:12 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že Rusko zo škôd nič nezíska, ale bude sa ďalej izolovať od zvyšku sveta. „Aký by mohol byť strategický úspech Ruska v tejto vojne? Úprimne, neviem,“ dodal.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:00 Vitajte pri sledovaní pondelňajšieho online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jill BidenováJoe BidenVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj