Vojna na Ukrajine: Rusi zintenzívnili bombardovanie Donbasu, Putina chceli už dvakrát zabiť a Šišimarina odsúdili (online)

Vojna na Ukrajine, Kyjev
Zničené ruské tanky na jednom z predmestí hlavného mesta Kyjev (23. máj 2022). Foto: SITA/AP.

Ruské sily zintenzívňujú bombardovanie oblastí v Donbase na východe Ukrajiny. Gubernátor Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko pre agentúru AP povedal, že v blízkosti Luhanskej oblasti pokračujú ťažké boje a frontová línia je neustále ostreľovaná.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Podľa Kyrylenka mestá Kramatorsk a Slovjansk v Doneckej oblasti stále nie sú pod kontrolou Ruska. Situácia je však podľa neho zložitá. „Frontová línia je neustále pod ostreľovaním,“ podotkol. Kyrylenko poznamenal, že drvivá väčšina obyvateľov už bola evakuovaná. Z viac ako 1,6 milióna ľudí, ktorí žili v regióne pred ruskou inváziou, nezostalo „viac ako 320-tisíc ľudí“.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval na „maximálne sankcie“ voči Rusku. Vo virtuálnom prejave na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose vyhlásil, že sú potrebné ďalšie sankcie s cieľom zastaviť agresiu Ruska.

Podľa jeho slov by k nim malo patriť embargo na nákup ropy, zablokovanie všetkých ruských bánk a úplné zrušenie obchodu s Ruskom.

Ukrajinský prezident povedal, že jeho krajina spomalila postup Ruska a odvaha ukrajinského ľudu vyvolala nevídanú jednotu demokratického sveta. Vyjadril sa však, že nutný je úplný odchod zahraničných firiem z Ruska, aby sa predišlo podpore vojny.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Na ruského prezidenta Vladimira Putina bol v začiatkoch vojny na Ukrajine spáchaný atentát. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na šéfa ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby Kyryla Budanova.

Súd na Ukrajine uznal ruského vojaka vinným zo zabitia neozbrojeného civilistu na začiatku invázie a odsúdil ho na doživotie. Proces s 21-ročným Vadimom Šišimarinom bol od začiatku vojny na Ukrajine prvý za vojnové zločiny. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

22:00 Pondelkový online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v utorok.

21:28 Britská ministerka zahraničia Liz Trussová a jej litovský rezortný kolega Gabrielius Landsbergis pri podpise dohody súhlasili s väčšou bezpečnostnou a ekonomickou spoluprácou medzi Veľkou Britániou a Litvou v rámci kroku, ktorého cieľom je pomôcť „ďalšiemu rozvoju globálnej siete slobody Spojeného kráľovstva,“ uvádza spravodajský portál Sky News. Ministri podpísali dohodu na pozadí ruskej invázie na Ukrajinu. Trussová pri podpisovaní dokumentu pochválila Litvu, že sa postavila Rusku.

20:31 Ruské sily zintenzívňujú bombardovanie oblastí v Donbase na východe Ukrajiny. Gubernátor Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko pre agentúru AP povedal, že v blízkosti Luhanskej oblasti pokračujú ťažké boje a frontová línia je neustále ostreľovaná.

Podľa Kyrylenka mestá Kramatorsk a Slovjansk v Doneckej oblasti stále nie sú pod kontrolou Ruska. Situácia je však podľa neho zložitá. „Frontová línia je neustále pod ostreľovaním,“ podotkol. Kyrylenko poznamenal, že drvivá väčšina obyvateľov už bola evakuovaná. Z viac ako 1,6 milióna ľudí, ktorí žili v regióne pred ruskou inváziou, nezostalo „viac ako 320-tisíc ľudí“.

19:53 Ruský poradca pri Organizácii Spojených národov (OSN) v Ženeve Boris Bondarev odstúpil pre „krvavé, hlúpe a absolútne zbytočné“ boje na Ukrajine. Ako informuje spravodajský web BBC, stal sa dosiaľ najvyššie postaveným ruským diplomatom, ktorý sa pre agresiu Moskvy na Ukrajine vzdal funkcie.

Bondarev povedal, že počas svojej 20-ročnej kariéry videl „rôzne obraty“ v zahraničnej politike svojej krajiny, ale nikdy sa za svoju krajinu „nehanbil tak ako 24. februára“, keď Rusko spustilo útok.

19:18 Online rokovanie takzvanej Kontaktnej skupiny pre podporu Ukrajiny vo formáte ministrov obrany vybraných krajín nadviazalo na výsledky aprílového stretnutia lídrov obrany v nemeckom Ramsteine. 

Po hodnotení ruskej ofenzívy a obrany Ukrajiny sa ministri zamerali na pomoc Ukrajine, a to nielen v blízkej dobe, ale tiež v strednodobom a dlhodobom horizonte.

18:16 Ruský poradca pri Organizácii Spojených národov (OSN) v Ženeve Boris Bondarev odstúpil pre „krvavé, hlúpe a absolútne zbytočné“ boje na Ukrajine.

Ako informuje spravodajský web BBC, stal sa dosiaľ najvyššie postaveným ruským diplomatom, ktorý sa pre agresiu Moskvy na Ukrajine vzdal funkcie.

Bondarev povedal, že počas svojej 20-ročnej kariéry videl „rôzne obraty“ v zahraničnej politike svojej krajiny, ale nikdy sa za svoju krajinu „nehanbil tak ako 24. februára“, keď Rusko spustilo útok.

17:13 Americký reťazec kaviarní Starbucks odchádza z ruského trhu. Kaviarenský gigant v správe pre zamestnancov v pondelok uviedol, že sa rozhodol zatvoriť jeho 130 prevádzok v Rusku a už tam nebude mať zastúpenie značky.

Rozhodnutie Starbucksu prišlo po tom, ako svoj odchod oznámila sieť reštaurácií McDonald’s. Tá svoje prevádzky predáva ruskému držiteľovi licencie, ktorý nebude môcť používať jej meno ani menu.

16:10 Svet čelí „dokonalej búrke v rámci dokonalej búrky“, čo sa týka potravinovej krízy. Ako informuje spravodajský web CNN, povedal to šéf Svetového potravinového programu (WFP) David Beasley.

Podľa neho svet v súčasnosti čelí problémom s cenami potravín, ale pri ťažkostiach s produkciou hnojív a potravín by sme „mohli mať problém s dostupnosťou potravín“. Dodal, že ak sa neotvorí prístav v ukrajinskej Odese, problémy to len znásobí.

Beasley povedal, že dovedna 49 miliónom ľudí v 43 krajinách sveta hrozí hladomor. Svet môže v dôsledku toho čeliť destabilizácii a masovej migrácii. Zdôraznil, že tento týždeň sa na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose nachádza dostatok svetových lídrov, ktorí by mohli prispieť k ukončeniu svetového hladu.

15:38 Bieloruský prezident Alexander Lukašenko obvinil Západ, že sa pokúša rozštvrtiť Ukrajinu.

Počas návštevy ruského letoviska Soči, kde sa stretáva s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, tiež vyhlásil, že sa Poľsko snaží zmocniť západu Ukrajiny. Zároveň naznačil, že Kyjiv bude musieť nakoniec požiadať o pomoc Bielorusko a Rusko, aby zabránil tomuto prepadnutiu. Pre svoje tvrdenia však neposkytol žiadne dôkazy, upozorňuje spravodajský portál BBC.

Putin sa na spoločnej tlačovej konferencii sústredil na ruskú snahu prinútiť zahraničné spoločnosti platiť v rubľoch pri nákupe ruského exportu. To podľa jeho slov posilní ruskú menu.

Alexander Lukašenko, Vladimir Putin, Soči
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko počas stretnutia so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom. Soči, 23. máj 2022. Foto: Ramil Sitdikov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP.

15:02 Krajiny Západu vyvolali globálnu potravinovú krízu, keď na Rusko uvalili najsilnejšie sankcie v modernej histórii.

Povedal to hovorca Kremľa Dmitrj Peskov, podľa ktorého Rusko nie je zdrojom problému, pretože bolo „vždy pomerne spoľahlivým vývozcom obilia“. „Zdrojom problému, ktorý vedie k svetovému hladu, sú tí, čo na nás uvalili sankcie a sankcie samotné,“ vyhlásil podľa spravodajského portálu Sky News Peskov.

14:44 Dovedna 87 ľudí zabil ruský nálet zo 17. mája v Černihivskej oblasti na severovýchode Ukrajiny. Ako referuje web Ukrajinská pravda, potvrdil to tamojší prezident Volodymyr Zelenskyj. Telá našli pod troskami vo výcvikovom stredisku ukrajinskej armády v Desne.

14:25 Ukrajina potrebuje na obnovu najmenej päť miliárd dolárov mesačne. Vo virtuálnom prejave na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose to v pondelok povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Prezident Ukrajiny zároveň uviedol, že by bolo možné zachrániť desaťtisíce životov, „ak by sme 100 percent našich potrieb dostali hneď vo februári“.

Zelenskyj ďalej konštatoval, že Rusko blokuje vývoz nevyhnutných dodávok potravín, ako sú pšenica a slnečnicový olej, z ukrajinských prístavov. Ak sa tieto dodávky nedostanú na trh, svet by mohol v najbližších desiatich až dvanástich mesiacoch čeliť problému s dostupnosťou potravín a „bude to peklo na zemi“, povedal v Davose pre tlačovú agentúru The Associated Press výkonný riaditeľ Svetového ekonomického programu OSN David Beasley.

Vyzval preto na znovuotvorenie prístavov a dodal, že farmári na Ukrajine „pestujú dostatok potravín na nakŕmenie 400 miliónov ľudí“.

14:11 Pre ruskú inváziu na Ukrajinu, ktorá sa začala v závere februára, už z Ukrajiny utieklo viac ako 6,5 milióna ľudí. Vyplýva to z najnovších údajov Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), informuje spravodajský portál CNN. Ďalších viac ako osem miliónov ľudí, ktorí museli pre vojnu opustiť svoje domovy, je vysídlených vnútri krajiny, uviedla Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM). UNHCR pred niekoľkými týždňami vyslovil prognózu, podľa ktorej z Ukrajiny pre vojnu ujde 8,3 milióna ľudí.

13:34 Na ruského prezidenta Vladimira Putina bol v začiatkoch vojny na Ukrajine spáchaný atentát. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na šéfa ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby Kyryla Budanova.

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, Michail Klimentjev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP.

13:05 Od začiatku invázie na Ukrajinu ruské sily podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) 248-krát zaútočili na zdravotnícky systém krajiny. Útoky, ktoré spôsobili smrť 75 ľudí, sa stali medzi 24. februárom a 19. májom.

Informuje o tom portál news.sky.com, ktorý v tejto súvislosti dodal, že britská vláda minulý týždeň oznámila, že zdravotnícka pomoc Ukrajine zo strany Veľkej Británie dosiahne v najbližších dňoch úroveň viac ako 11 miliónov položiek. „Ruské nevyprovokované a ilegálne útoky na Ukrajinu vytvorili zdravotnícku núdzovú situáciu, keďže pre Putina sú terčom také zdravotnícke zariadenia ako pôrodnice, nemocnice a sanitky,“ povedal britský minister zdravotníctva Sajid Javid.

„Podpora našich priateľov na Ukrajine zo strany Spojeného kráľovstva je neochvejná poskytovaním liekov a vybavenia, ktoré zúfalo potrebujú, čo zachraňuje desaťtisíce životov,“ dodal minister.

12:35 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval na „maximálne sankcie“ voči Rusku.

Vo virtuálnom prejave na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose v pondelok vyhlásil, že sú potrebné ďalšie sankcie s cieľom zastaviť agresiu Ruska. Podľa jeho slov by k nim malo patriť embargo na nákup ropy, zablokovanie všetkých ruských bánk a úplné zrušenie obchodu s Ruskom.

Ukrajinský prezident povedal, že jeho krajina spomalila postup Ruska a odvaha ukrajinského ľudu vyvolala nevídanú jednotu demokratického sveta. Vyjadril sa však, že nutný je úplný odchod zahraničných firiem z Ruska, aby sa predišlo podpore vojny.

Volodymyr Zelenskyj, Davos, Svetové ekonomické fórum
Prejav ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na Svetovom ekonomickom fóre. Davos, 23. máj 2022. Foto: Laurent Gillieron /Keystone via AP.

12:17 Súd na Ukrajine uznal ruského vojaka vinným zo zabitia neozbrojeného civilistu na začiatku invázie a odsúdil ho na doživotie. Proces s 21-ročným Vadimom Šišimarinom bol od začiatku vojny na Ukrajine prvý za vojnové zločiny. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Vadim Šišimarin
Ruský vojak Vadim Šišimarin sa priznal k zabitiu neozbrojeného civilistu. Foto: SITA/AP

12:09 Ukrajina má nový zákon, ktorý umožní štátu zhabať majetok ľudí podporujúcich ruskú vojnu na Ukrajine.

Podporovatelia bojov riskujú, že sa dostanú pred ukrajinský Najvyšší protikorupčný súd, ktorý povedie správne konanie na prevedenie ich majetku „do štátnych príjmov“, uvádza sa v stanovisku prezidentskej kancelárie, na ktoré sa odvoláva spravodajský portál BBC.

„Postup identifikácie a konfiškácie majetku sankcionovaných osôb, ktoré tak či onak podporujú agresiu okupantov proti Ukrajine, umožní rýchlo a efektívne doplniť ukrajinský rozpočet na úkor nepriateľov,“ píše sa tiež vo vyhlásení. V dôsledku konfliktu s Ruskom ekonomika Ukrajiny značne utrpela. V piatok skupina G7 súhlasila s poskytnutím ekonomickej pomoci krajine vo výške 19,8 miliardy dolárov, aby sa mohla ďalej brániť.

11:38 Poľská vláda ukončila dohodu s Ruskom o dodávkach zemného plynu a príslušnej infraštruktúre. V pondelok to oznámila ministerka životného prostredia Anna Moskwa.

Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedla, že Poľsko vypovedáva zmluvu o plynovode Jamal z roku 1993. Tá zahŕňa dodávku plynu cez plynovod Jamal a výstavbu a údržbu infraštruktúry súvisiacej s tranzitom plynu cez Poľsko, informuje televízia CNN. „Agresia Ruska proti Ukrajine potvrdila správnosť odhodlania poľskej vlády v smere úplnej nezávislosti od ruského plynu,“ napísala ministerka a doplnila, že vždy vedeli, že ruský energetický gigant Gazprom „nie je dôveryhodný partner“.

Koncom apríla Rusko odstrihlo od jeho plynu Poľsko a Bulharsko, pretože zaň nezaplatili v rubľoch. V sobotu zas Rusko zastavilo dodávky plynu do Fínska. O deň neskôr Litva úplne zastavila dodávky energií z Ruska.

10:23 Podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského pravdepodobne denne zomiera do sto Ukrajincov, keďže pokračujú boje na východe krajiny. Informuje o tom portál news.sky.com s odvolaním sa na ukrajinské médium Kyiv Independent.

Ukrajinskí vojaci sa v súčasnosti snažia brániť mesto Sjevjerodoneck, ktoré je terčom silného bombardovania zo strany ruských síl usilujúcich sa obsadiť Donbas. Jediná funkčná nemocnica v meste má len troch lekárov a zásoby na desať dní, uviedol guvernér Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj.

V apríli Zelenskyj uviedol, že od začiatku vojny zomrelo 2 500 až tritisíc ukrajinských vojakov a ďalších 10-tisíc bolo zranených.

9:33 Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko prekročilo v nedeľu viac ako 3000 osôb. Z toho bolo 726 mužov, 1 782 žien a 569 detí. O dočasné útočisko požiadalo 122 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi v nedeľu takmer 3 400 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 36 policajtov, 60 hasičov, 91 colníkov, 156 vojakov, 87 dobrovoľníkov, 43 príslušníkov zahraničných zložiek, dvaja kňazi a 12 zamestnancov migračného úradu. Zároveň bolo vypravených deväť autobusov, ktoré prepravili 167 osôb. Vlakovou dopravou bolo prepravených 28 osôb.

Celkovo už Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku konfliktu prekročilo viac ako 449-tisíc osôb, udelených bolo takmer 77-tisíc dočasných útočísk. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali takmer 192-tisíc osôb.

9:20 Do Veľkej Británie príde ďalších 30 príslušníkov novozélandskej armády, aby pomohli pri výcviku ukrajinských kolegov. Uviedla to novozélandská premiérka Jacinda Ardernová. „Počas ruskej vojny na Ukrajine dávame najavo, že takýto nehorázny útok na nevinné životy a suverenitu inej krajiny je zlý a naša odpoveď zahŕňa nielen odsúdenie Ruska ale aj praktickú podporu Ukrajiny,“ povedala predsedníčka novozélandskej vlády. Informuje o tom portál news.sky.com.

Premiérka povedala, že novozélandskí vojaci budú vo Veľkej Británii do konca júla a vycvičia 230 Ukrajincov. „Táto nová podpora prichádza nad rámec rozsiahlej pomoci, ktorú sme už Ukrajine poskytli a ktorá sa týka vojenských, humanitárnych, právnych a iných aspektov tohto konfliktu,“ uviedla Ardernová. „Budeme pokračovať v monitorovaní situácie a budeme pracovať spolu s našimi partnermi, aby sme naďalej poskytovali významný a efektívny príspevok,“ dodala premiérka Nového Zélandu.

9:01 Počas prvých troch mesiacov vojny na Ukrajine pravdepodobne zomrel podobný počet ruských vojakov ako počas deväťročnej vojny Sovietskeho zväzu v Afganistane. Uviedlo to britské ministerstvo obrany v najnovšej aktualizácii spravodajských informácií o vojne na Ukrajine.

Vysoký počet obetí počas ofenzívy na Donbase sa dá vysvetliť kombináciou nízkej úrovne taktiky, obmedzeného vzdušného krytia, nedostatku flexibility a prístupu velenia, uviedol britský rezort obrany. Informuje o tom portál bbc.com.

Britské ministerstvo obrany predpovedá, počet obetí, ktorý rastie, sa stane očividnejší pre ruskú verejnosť a „nespokojnosť s vojnou a ochota vyjadriť to, pravdepodobne stúpnu“. Sovietsky zväz v afganskom konflikte stratil najmenej 15-tisíc vojakov. Vojna v Afganistane sa považuje za jeden z dôvodov, ktoré viedli k rozpadu Sovietskeho zväzu.

8:17 Počet ľudí vo svete, ktorí museli utiecť pred konfliktmi, násilím, porušovaním ľudských práv a prenasledovaním, prvý raz v histórii záznamov stúpol nad 100 miliónov.

Dôvodom je konflikt na Ukrajine a iné vojny. Vyplýva to z najnovších informácií Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Podľa nových údajov UNHCR vojna na Ukrajine z domovov vyhnala viac ako osem miliónov ľudí.

„Sto miliónov je pochmúrne číslo, v rovnakej miere smutné aj alarmujúce. Ide o rekord, ktorý sme nikdy nemali dosiahnuť,“ povedal vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi. Informuje o tom portál news.sky.com.

7:48 Ruský vyjednávač Leonid Sluckij navrhol, aby Moskva zvážila výmenu ukrajinských vojakov zajatých v Mariupoli za uväzneného ukrajinského politika Viktora Medvedčuka považovaného za spojenca ruského prezidenta Vladimira Putina.

Referuje o tom spravodajský web BBC. Sluckij povedal, že Rusko „preskúma možnosť“ výmeny niektorých z viac ako 2-tisíc väzňov zajatých v oceliarni Azovstaľ za Medvedčuka. Tohto proruského politika a podnikateľa zatkli úrady v Kyjive v apríli a obvinili ho z vlastizrady a pomáhania teroristickej organizácii.

Neskôr Sluckij pravdepodobne upustil od tohto postoja, keď na Telegrame uviedol, že o osude ukrajinských bojovníkov z bataliónu Azov by mal rozhodnúť tribunál.

7:29 V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine zabila tamojšia armáda približne 29 050 ruských vojakov. Na Facebooku o tom informoval generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl. Rusko podľa nich dosiaľ prišlo aj o 1285 tankov, 3141 bojových obrnených vozidiel, 2194 vozidiel a palivových nádrží, 599 delostreleckých systémov, 201 odpaľovacích raketových systémov, 93 systémov protivzdušnej obrany, 170 vrtuľníkov, 204 lietadiel, 470 dronov, 107 striel s plochou dráhou letu, 13 lodí a 43 kusov špeciálnej techniky.

7:12 Závislosť Európy od ruskej ropy a plynu financuje znásilňovanie a vraždy ukrajinských detí, povedala pre televíziu Sky News ukrajinská poslankyňa a členka ukrajinskej delegácie na Svetovom ekonomickom fóre v Davose Ivana Klympuš-Cincadzeová.

Podľa jej slov západné štáty a firmy musia ukončiť zvyčajné obchody s Moskvou a vyzvala na zvýšenie dodávok ťažkých zbraní na Ukrajinu a tiež na úplné embargo na ruský plyn a ropu.

Prostredníctvom videospojenia s k účastníkom Svetového ekonomického fóra v pondelok prihovorí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Účastníci Svetového ekonomického fóra sa prvýkrát od vypuknutia pandémie koronavírusu v roku 2020 v tomto roku na výročnej konferencii stretávajú osobne.

7:00 Vitajte pri sledovaní pondelňajšieho online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mychajlo PodoľakVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie EU Európska únia